GeriGündem Kod adı Fasulye
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kod adı Fasulye

Kanal 7 Televizyonu'na belediyelerden aktarılan 1.5 trilyonun arkasından, ‘Fasulye’ kod adıyla Süleyman Mercümek çıktı. Kanal 7 Ticaret Müdür Yardımcısı, RP'li Mercümek'in bu televizyona aktarılan trilyonların hesabını tuttuğunu ve altına el yazısıyla kod adını yazdığını açıkladı.

RP Lideri Necmettin Erbakan'ın ‘‘Cihadın sesi olan Kanal 7'ye yardım edin’’ çağrısı üzerine, RP'li belediyelerin Kanal 7 Televizyonu'nu paraya boğduğu ortaya çıktı. Trilyonların kayıtlarını ise RP'nin Bosna'ya yardım için topladığı paraları dolandırdığı iddiasıyla mahkemelik olan RP'li Süleyman Mercümek'in tuttuğu anlaşıldı. Mercümek'in tuttuğu muhasebe kayıtlarının altına, el yazısıyla ‘Fasulye’ kod adını yazdığı belirtildi.

Kanal 7 Televizyonu'nda Ticaret Müdür Yardımcısı olarak görev yapan, ismi saklı yetkilinin CHP'ye ulaştırdığı belgeler, belediyelerle bağlı kuruluşlardan yapılan para ödemelerini tek tek belgelerken, RP'li serbest müşavir Mercümek'in ismi bu skandala da karıştı.

Hürriyet'in ele geçirdiği Kanal 7'nin bilgisayar muhasebe kayıtlarına göre, RP'li belediyelerin yaptıkları aylık düzenli ödemelerin yanısıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı kuruluşlar da açtıkları ‘sözde ihalelerle’ Kanal 7'ye milyarlar akıttı. Belgelere göre RP'li belediyeler, Kanal 7'ye 1997'nin ilk 6 ayında tam 1.5 trilyon lira para akıttı. Belgelere göre, Kanal 7'nin en büyük finansörü İstanbul Büyükşehir Belediyesi. RP'li belediye, Kanal 7'ye 4 büyük şirketinden, sadece 4 ayda 95 milyar 545 milyon lira ödedi.

Kanal 7'nin şirketi Yurt Haber Ajansı ve Ticaret Limited Şirketi'nin (YHA) Defteri Kebir kayıtlarına göre belediyenin İGDAŞ şirketi adına açılan hesapta, ödenen paranın fatura numaraları bile görülüyor. Buna göre YHA kayıtlarında İGDAŞ'tan 1 Ocak 1997 tarihinde 120.34.014 numaralı 10 milyar liralık hesap açıldı. Ve bu hesaba 24 Nisan 1997 tarihine kadar tam 50 milyar 25 milyon lira para girdi. YHA'da İSTAÇ için açılan hesapta da 1 Ocak'tan 7 Nisan 1997'ye kadar 22 milyar 996 milyon liralık işlem görülüyor. Bunların dışında Halk Ekmek adına açılmış hesapta yine 1 Ocak ile 1 mayıs 1997 arasında 11 milyar 24 milyon lira, Bel-Tur adına açılan hesapta ise 1 Ocak ile 2 Nisan 1997 arasında 11 milyar 500 milyon liralık işlem görülüyor.

Belediyelerin Kanal 7'ye akıttıkları bu parayı yasal zemine oturtmak için danışıklı ihale açtıkları belirlendi. Açılan bu reklam ihalelerinin tamamını Kanal 7 adına Yurt Haber Ajansı kazanırken, bu sonucun ihaleye paravan şirketlerin de katılmasıyla sağlandığı da belirlendi. CHP'ye gelen belgelerde bu amaçla kullanılan 4 paravan şirketin, ihale komisyonunda doldurulmak üzere imzalanmış antetli boş kağıtları da bulunuyor. Bu şirketlerin adları belgelerde Dost Filmcilik, Reklametri Ajans,Renk Ajans ve Umut Kağıtçılık olarak görülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle