Gündem Haberleri

  Kocasını tedaviye götürebilmek için ehliyet aldı

  A.A
  19.08.2009 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Ankara'nın Nallıhan ilçesinde diyaliz hastası kocasını tedaviye götürmek için otomobiline sürücü bulamayan 59 yaşındaki kadın, otomobili kendisi kullanabilmek için önce ilköğretimin 5 yılını dışardan bitirdi, ardından da sürücü belgesi aldı.

  Ahfet Sarıdoğan (59), eşi Necati Sarıdoğan'ın 15 yıldır diyaliz hastası olduğunu belirterek, tedavisinin haftanın belirli günlerinde Nallıhan Sağlık Ocağında sürdüğünü söyledi.

  Evlerinin sağlık ocağına uzak olması nedeniyle eşini otomobille tedaviye götürmek zorunda olduğunu belirten Sarıdoğan, oğlu Naci Sarıdoğan'ın babasını
  otomobille sağlık ocağına götürdüğünü ancak oğlunun askere gitmesinin ardından, çevresinde sürücü belgesi olanlara otomobili kullanmaları için ricada bulunduğunu kaydetti.

  Eşini tedaviye götürmek için her seferinde başkalarına ricada bulunmak zorunda kaldığı için mahcup olduğunu ifade eden Sarıdoğan, şöyle konuştu:

  “Şartlar insanların bütün güçlüklerin üstesinden gelmesini sağlıyor. Ben de eşimi tedaviye götürürken karşılaştığım güçlüklerin ardından otomobili kullanabileceğimi düşünmeye başladım. Otomobili kullanmam için sürücü belgemin olması, sürücü belgesi için ise ilkokul mezunu olmam gerekiyordu. İlkokulu 3. sınıftan terk ettiğim için önce Halk Eğitim Merkezinin ikinci kademe okuma yazma kursundan mezun oldum, ardından sürücü kursuna yazıldım.”

  Kursun ardından ilk girdiği sürücü belgesi sınavında motor ve trafik sınavlarında, ikinci girişinde ise ilk yardım sınavında başarılı olduğunu belirten Sarıdoğan, şunları söyledi:

  “Direksiyon sınavını da başarıyla geçerek ehliyetimi almaya hak kazandım. Şimdi eşimi kimseden yardım istemeden rahatlıkla tedaviye götürebiliyorum. Öğrenmenin yaşı yok. İnsan isterse her yaşta bir şeyler yapabilir, istediğini elde edebilir. Belki zorunluluktan bu işe başladım ama başardım. Kadınların trafiğe huzur kattığını düşünüyorum. Bundan dolayı, kadın sürücüler arttıkça trafik kazalarının azalacağına inanıyorum.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı