GeriGündem Kocaeli'nde kaçak Pakistanlılar yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kocaeli'nde kaçak Pakistanlılar yakalandı

Yurda yasadışı yollarla giren ve Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde yakalanan 112 Pakistanlı, ülkelerinde meydana gelen depremle ilgili gelişmeleri, polislerden aldıkları bilgilerle izliyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, kişi başına 700 ABD Doları karşılığında Yunanistan'a, oradan da İtalya'ya götürülecekleri vaadiyle yola çıkan, ancak 2 Eylül tarihinde Eskihisar Köyü'nde yakalanıp sınır dışı edilmek üzere Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen kaçaklar, ülkelerinde 10 binlerce kişinin ölümüne yol açan deprem nedeniyle son derece üzgünler.


“Pasaport Kanunu'na muhalefet ve sınır ihlali” suçundan gözaltına alınan ve 37 gündür Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Spor Salonu'nda tutulan kaçaklar, yakınlarından haber alamamanın sıkıntısını yaşıyorlar ve gelişmeler hakkında polislerden bilgi alıyorlar.

Kaçaklardan İrfan Celal Ali (23), AA muhabirine, deprem felaketini, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ndeki görevlilerinden öğrendiklerini söyledi.

Ailesini ve yakınlarını çok merak ettiğini, arkadaşlarının da kendisi gibi büyük endişe yaşadığını belirten Ali, “Bir an önce memleketimize dönmek istiyoruz” dedi.

Ülkelerine havayoluyla gitmek istediklerini söyleyen Ali, şöyle konuştu: “Bizi havayoluyla gönderirseniz, size minnettar kalırız. Çünkü karayoluyla gittiğimizde, İran'da çok büyük problemler yaşanıyor. Burada dövülüyor ve her türlü kötülüğe maruz kalıyoruz. Ayrıca bizi kaçırıp bin 500 ila 2 bin dolar para istiyorlar. O nedenle ülkemize havayoluyla gitmek istiyoruz.”

Bu arada, depremin en fazla etkili olduğu Keşmir bölgesinden olan 27 kaçak, Türkiye'de kalmak istiyor.
Keşmir'de yaşamın deprem öncesinde de zor olduğunu, deprem nedeniyle daha da güçleştiğini ifade eden Keşmirli Varis Ali Rıza (26), arkadaşıyla Türkiye'de kalmak istediklerini söyledi. Yakınlarını çok merak ettiklerini de ifade eden Rıza, kendilerine haberleşme imkanı sağlanmasını istedi.


12:27 13/10/05
"


Yorumları Göster
Yorumları Gizle