Gündem Haberleri

  Kocaeli'de iki yolcu treni çarpıştı: 32 yaralı

  İZMİT / DHA
  06.05.2010 - 20:15 | Son Güncelleme:

  İZMİT Seka Parkı Mevkii'nde hafif virajlı demiryolunda Adapazarı'ndan İstanbul'a giden yolcu treninin devrilen son 2 vagonuna, aynı anda karşı yönden gelen yolcu treninin lokomatifi çarptı. Can pazarının yaşandığı kazada 1'i ağır ve 1 hamile kadınla birlikte 32 kişi yaralandı.

  İŞTE OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

  Adapazarı'ndan İstanbul Haydarpaşa'ya giden 11621 sefer sayılı yolcu treninin son 2 vagonu, saat 19.55'te İzmit Seka Parkı Mevkii'nde virajda savrularak raylardan çıktı. Tevrilen vagonlara aynı anda İstanbul Haydarpaşa'dan Adapazarı'na giden 11620 sefer sayılı yolcu treninin lokomatifi çarptı.

  Can pazarının yaşandığı kaza yerine çok sayıda ambulans, itfaiye ve kurtarma ekipleri sevk edildi. Kazada 1'i ağır olmak üzere 1 hamile kadınla birlikte 32 kişinin yaralandığı bildirildi. Yaralılardan 19'u Seka Devlet, 6'sı Kocaeli Devlet, 5'i Derince Devlet hastanelerine kaldırılırken, ağır yaralı yolcunun İstanbul Acıbadem Hastanesi'ne sevk edildiği, hamile kadının ise İzmit Kadın Doğum Hastanesi'ne tedavi altına alındığı bildirildi.

  Kaza yerine giden Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, kaza hakkında bilgi aldı ve kurtarma çalışmalarını yönlendirdi. Demiryolunun ulaşıma kapalı olduğunu bildiren Vali Sözer, saat 21.20 sıralıranda TCDD'den gelen uzman ekiplerin hasarlı lokomotif ile bir vagonu devrildiği yerden kaldırdığını, ağır hasarlı son vagonun ise kaldırılması için çalışmaların sürdürüldüğü söyledi. Vali Sözer, devrilen trenin hızlı gidip gitmediği yönündeki bir soru üzerine uzmanların kaza ile ilgili inceleme başlattığını açıkladı.

  Kaza sonrasında boşaltılan trenlerdeki yolcular, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait 16 yolcu otobüsü ile İstanbul ve Adapazarı’na götürüldü. Kaza nedeniyle kapanan demiryolunun da ulaşıma açılması için çalışmalar sürdürülüyor.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM'DAN BİLGİ ALDI

  Anayasa değişikliği görüşmeleri nedeniyle çalışmalarını TBMM'de sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'nde meydana gelen tren kazasıyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştü.

  TCDD GENEL MÜDÜRÜ'NDEN İLK AÇIKLAMA

  TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Kocaeli'de iki trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada ölen olmadığını ancak yaralılar bulunduğunu söyledi.
  Karaman, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile geldiği Eskişehir'de gazetecilerin tren kazasına ilişkin sorularını yanıtladı. Kaza ile ilgili henüz herhangi bir inceleme yapmadıklarını ifade eden Karaman, görevlilerden bilgi almaya çalıştığını belirtti. Karaman, kazaya ilişkin daha çok bilgi aldıklarında kamuoyunu aydınlatacaklarını kaydetti.

  Kaza sonucu ölen olup olmadığına ilişkin soru üzerine de Karaman, “Ölü yok, yaralı var” dedi. Karaman, kazanın oluş şekline ilişkin soruya ise “Trenin arka vagonu raydan çıkmış, karşıdan gelen tren de ona çarpmış” yanıtını verdi. Süleyman Karaman, Cumhurbaşkanı Gül'den izin alması halinde kaza yerine gideceğini de kaydetti.

  Kısa süre sonra Karaman ve beraberindeki genel müdür yardımcıları kaza yerinde incelemelerde bulunmak üzere yola çıktı.

  KAZADA YARALANAN YOLCULARDAN 24'ÜNÜN İSİMİ BELİRLENDİ

  Kazada yaralan yolculardan 24'ünün isimleri belirlendi:  “Selma Sayan, Berkan Sayan, Hilal Selvi, Meliha Cevahir, Özer Faruk Karataş, Harun Orak, Hamit Demir, Reyhan Arıkan, Büşra Temel, Yusuf Akbulut, Yasin Akbulut, Dursun Akbulut, Şeyma Dağcı, Pervin Barış, İlhan Karakuş, Fatih Akgül, Mehmet Salih Açıkel, Mustafa Kuçi, Selahattin Akbaş, Bülent Yılmaz, Selma Çolak. (Seka Devlet Hastanesi) Mehmet Bozkurt, Raif Temel, Onur Kilimci. (Kocaeli Devlet Hastanesi).”


   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı