Gündem Haberleri

  Kocaeli'de asıl ilgi yerel seçime

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'deki genel hava Kocaeli'ne yansıyor. Yerel seçimlere duyulan ilgi genel seçimlere göre çok daha yüksek. Nedeni soruyorsunuz verilen yanıt , ‘‘Meclis'in haline baksanıza. Ne değişecek ki’’ tarzında bir bedbinlik ifadesi.

  Ne bir bayram havası esiyor ne de bir seçim şöleni başlamış. Bunda ‘Seçimler olacak mı olmayacak mı’ tartışmasının da payı büyük.

  İstanbul'a sadece otoyol ile değil ‘psikolojik’ olarak bağlanmış olan Kocaeli'ne ‘İstanbulsal sorunlar’ hakim.

  Kocaeli Türkiye'nin en zengin kenti çünkü sanayii burada.

  RANT DEDİKODULARI

  Sorunlar İstanbul'a benzeyince, en çok rantlar konuşuluyor. ‘Rantı kim paylaşıyor’, dedikoduları yapılıyor.

  Seçimlerde yeniden aday olan CHP'li Sefa Sirmen'in Anakent'i de muhaliflerince genelde ‘pahalı projeler’ nedeniyle eleştiriliyor.

  Bu noktada maliyet kirliliğinden söz ediyor Fazilet Partisi'nin başkan adayı Necati Çelik, devletin raporlarına dayandırarak yaptığı eleştirilerde. Ve de seçim bültenlerinde ‘‘Yuvacık Barajı kaça mal oldu? Yuvam Kooperatifi'nde neler dönüyor?’ diye soruyor.

  CHP'li Başkan Sefa Sirmen ise Susurluk'a gitmeyen teftiş kurulunun Kocaeli'ne geldiğini ve de hiçbir açık bulamadığını belirtiyor. Sirmen'in mega iddiası, mega projelerle Kocaeli'ni İstanbul vizyonu ile buluşturmak. Kente, İstanbulsal hedefler konduğu için de herşey İstanbul'a atıfta bulunarak anlatılıyor.

  Atatürk Kültür Merkezi'nden daha iyi akustiğe sahip Süleyman Demirel Kültür Merkezi.

  İstanbul'dakilere benzeyen alışveriş alanları.

  Eşi benzeri İstanbul'da dahi bulunmayan buz pateni salonu gibi.

  Bu tablo ANAP'ın başkan adayı İbrahim Artvinli tarafından ‘Kocaeli’nde 350 bin kişi yaşıyor. Bunun 50 bini rahat, demiryolunun 100 metre gerisinde sefalet var' şeklinde değerlendiriliyor.

  Ve de bir sosyal demokrat kadronun elindeki Belediye'nin Kocaeli'nde mütegallibe sınıfı yarattığını söylüyor.

  İbrahim Artvinli'yle bürosunda görüşürken bakıyorum ki, bir tarafta kırat heykeli diğer tarafta ise ANAP posteri. Sessiz çoğunluğun sesini dinleyen Mesut Yılmaz vs. ‘‘Ben Kocaeli'nde merkez sağı biraya getirdim. Parti lafı etmiyorum, rozet de takmıyorum’’ diyor İbrahim Artvinli.

  Doğruyol'dan ANAP'a yatay geçiş yapmış ANAP'ın adayı Artvinli. Karşısında ANAP'tan DYP'ye transfer olan Hayrettin Uzun bulunuyor. O da ‘‘Ankara'nın tıkandığını görünce yerel yönetime talip olmuş.’’

  ‘‘Ankara'yı Ankara'dan değil, buradan değiştirebileceğimi düşünüyorum. Yerel seçimlerdeki rekabette tek başına partinin oyu yetmiyor, lokal adayının önemi büyük’’ diyor.

  FARKLI ADAY

  Sefa Sirmen, İbrahim Artvinli, Necati Çelik, Hayrettin Uzun Kocaeli'nde tanınan figürler. Bu dörtlüyle DSP'nin belediye başkan adayı Haşmet Daşdan yarışacak.

  Halka soruyoruz, kimisi ‘‘fizikçi’’ diyor kimisi ‘‘mikrobiolog’’. Bir bilim adamına duyulan hafif garipsemeyle bakıyorlar Daşdan'a. Haşmet Daşdan, hiç kuşkusuz ki klasik Türk siyasetinin tanıdığı, alıştığı bir aday tipi değil. Uzun yıllar Almanya'da yaşamış, Almanya'da mühendislik Akademisi'nde öğrenim görmüş. Biyoloji öğrenimi sonra doktora ve bir süre TÜBİTAK'ta bilimsel çalışmalar. Söylemi mütevazı, davranış biçimi daha çok Skandinav sosyal demokratlarının tonlarını taşıyor. Daşdan, mega projeler kenti Kocaeli'nin düzeltilmesi için mega projelere ihtiyaç duyulduğunu söylüyor gülerek. O'nun iddiası ilginç, ‘‘Kocaeli'ne gerçek bir sosyal demokrat belediye modelini yerleştireceğini’’ belirtiyor.

  SONUÇ NE OLACAK?

  Yerel seçimlerde Kocaeliler ‘Sefa Sirmen’ olayını oylayacaklar. Artık yeter mi, yoksa devam mı? Ve de bu noktada Sefa Sirmen'i CHP'den ayrı düşünmek gerekiyor.

  Genel seçimlere gelince; geçen seçimlerde oy oranını yüzde 31.75'e çıkartan Refah Partisi'nin uzantısı Fazilet, aynı performansı gösterebilecek mi? Son seçimlerde Refah'a giden tepki oylarının bu dönemde geri döneceği tahmin ediliyor. Geri dönen oyların gideceği adres önemli ve belirleyici; bir de MHP ve CHP'nin barajı aşıp aşmaması merkez sağ ve merkez solu yeniden dizayn edecek.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı