Gündem Haberleri

  Koca katiline 20 yıl hapis

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EYÜP'te kendisini otogara götüren eşi 29 yaşındaki Cengiz Divaryapar'ı otomobil içinde çıkan tartışma sonucu sırtından tek kurşunla vurarak öldürdüğü iddia edilen 22 yaşındaki Alev Divaryapar müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Hafifletici sebepleri gözönüne alan mahkeme heyeti cezayı 20 yıla indirdi.

  Eyüp 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına tutuklu sanık Alev Divaryapar ve öldürülen Cengiz Divaryapar'ın babası Tevfik Divaryapar katıldı. Davanın iddianamesinde ‘‘Maktul Cengiz Divaryapar'ın seyir esnasında kendi kendine uluorta küfür ettiği, morali bozulan sanığın çantasında bulunan silahı çıkardığı, kendini vurmayı düşünürken silahın ateş aldığı ve maktulün vurulduğu, sanığın öldürme kastıyla hareket etmediği anlaşılmaktadır’’ denildi.

  Karar duruşmasında son savunmasını avukatı aracılığıyla yapan Divaryapar olayın kaza olduğu yolundaki iddialarını tekrarladı. Eşini çok sevdiğini söyleyen Divaryapar, otogara giderken intihar etmek istediğini, Cengiz'in kendisine engel olmaya çalıştığını ve silahın bu arada ateş aldığını söyledi. Sanık avukatı, olayın cinayet olarak değil, tedbirsizlik dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme olarak değerlendirilmesini talep etti. Mahkeme heyeti Alev Divaryapar'ı önce müebbet hapis cezasına çarptırdı. Olayın hafif tahrik altında meydana geldiğine karar veren heyet cezayı daha sonra 24 yıla indirdi. Sanığın duruşmadaki iyi halini de değerlendiren heyet cezayı son olarak 20 yıla indirdi. Mahkeme heyeti sanığın ruhsatsız silah kullandığını iddia ederek savcılığa bu yönde suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Alev Divaryapar kararı büyük bir soğukkanlılıkla karşıladı. Hiçbir tepki vermeyen Divaryapar'ın avukatı kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı