Gündem Haberleri

  Koca İstanbul durdu, tek sorumlu yok

  Eyüp SERBEST/İSTANBUL
  19.02.2015 - 01:01 | Son Güncelleme:

  Günlerdir uyarısı yapılan karın önceki gün bastırmasıyla, megakent İstanbul’da korkulan oldu. Kentte trafik tamamen ve saatlerce durdu. Ama yine yetkililer bu durumdan, kendileri hariç ‘her şeyi’ sorumlu tuttu.

  İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Önceki akşam işten çıkan İstanbullular kilitlenen yollar nedeniyle saatlerce trafikte kaldı.

  Metrobüs yolu buzlandığı için seferler durdu, köprüler buz tuttu. İstanbullular saatlerce milim milim ilerlemeyen toplu taşıma araçlarından inip kilometrelerce yolu yürümek zorunda kaldı. Boğaziçi Köprüsü’nü yaya geçenler de oldu. Dün ise kar fırtınası devam etti, önlemler ve mesai saatinin öne çekilmesiyle önceki güne göre daha sakin geçmesini sağladı. Ancak ulaşımda zorluklar yaşandı.

  Koca İstanbul durdu, tek sorumlu yok Kar teli kopardı… Tel de İstanbul’u

  KARAYOLLARI: SEBEP TIR’LAR

  Ama İstanbulluların saatlerce yaşadığı ‘beyaz kâbusu’ hiçbir yetkili üstlenmedi. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, İstanbul’daki ana arterlerde en büyük ağın İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olduğunu, trafik akışıyla ilgili tedbirleri ise Emniyet’in aldığını savundu. Karayolları yetkilileri, Hürriyet’e, İstanbul’da karla mücadeleyi aralıksız sürdüklerini, trafikteki aksamalara, TEM bağlantı yollarındaki tıkanmaların neden olduğunu söylediler.

  Koca İstanbul durdu, tek sorumlu yok

  Karayolları’na göre sıkıntı olan yerler köprüye katılım ve ayrım yolları. Trafikteki aksamanın nedeni ise kardan dolayı çıkamayan büyük araçların yan dönerek yolu tıkamaları.

  Koca İstanbul durdu, tek sorumlu yok

  VALİ: SEBEP ZİNCİRSİZLER

  Kırmızı alarma geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’ne gelip bilgi alan (AKOM) İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, İstanbullular’dan mecbur kalmadıkları sürece özel araçlarıyla ve zincirsiz yola çıkmamalarını, emniyet şeritlerini boş bırakmalarını istediler. Vali Şahin, “Sürücülerimizden mutlaka zincir ve halat bulundurmalarını rica ediyorum. Gerekmedikçe özel araçla yola çıkmayalım.”

  Koca İstanbul durdu, tek sorumlu yok

  BELEDİYE: BİZDE SORUN YOK

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, AKOM ve belediye çalışanlarına teşekkür ettikten sonra şunları söyledi: “Arazide 5 bine yakın insanımız yoğun şekilde çalışıyor. 1050 civarında aracımız arazide. Yer yer 60 santimi bulan kar yağışı halen devam etmektedir. Toplu taşıma araçlarımızın sefer sayılarını arttırdık. İstanbul’u 15 milyon nüfusuyla devlet ölçeğinde değerlendirmek lazım. 3’üncü köprü açıldığında İstanbul bu sıkıntıları yaşamayacak.”

  Koca İstanbul durdu, tek sorumlu yok

  EMNİYET: SEBEP ŞERİT MAGANDALARI

  Bastıran tipiyle ‘duran’ trafikle alarma geçen İstanbul Emniyeti ise, saç baş yolduran tıkanıklığa, kış lastiği ve zinciri olmayan araçların yolda kalmasının yol açtığını savundu. Emniyet yetkilileri de, şöyle konuştu: “Ekiplerimiz emniyet şeritlerini tıkayan sorumsuz sürücüler nedeniyle olay yerine ulaşmakta büyük zorluk yaşadı. Geç kalınan her dakika trafiği biraz daha yoğunlaştırıyor.”

  Koca İstanbul durdu, tek sorumlu yok

  ‘KURU HAVA BAŞKANI’ TEPKİSİ

  Yenikapı-Hacıosman metrosu enerji hattında dün saat 17.15’te arıza meydana geldi. Metro seferleri, Osmanbey-Levent arasında yapılamadı. Metro duraklarında yolcu izdihamı yaşandı. Bazı yolcular Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, “Kuru hava belediye başkanı” sloganıyla tepki gösterdi. Seferler 32 dakika sonra normale döndü.  OKULLAR BUGÜN DE TATİL

  İstanbul’da kar yağışı nedeniyle eğitim ve öğretime bugün de ara verildi. THY, kar yağışı nedeniyle dünkü uzun menzilli ve Avrupa yatısı olan seferler dışındaki tüm seferlerin iptal etti. İki günde iptal edilen sefer sayısının 334 olduğu belirtildi.

  TEM Mahmutbey-Hadımköy arasında rampalarda kalan 3 TIR yüzünden trafik akşam saatlerinde yeniden kilitlendi. Aynı güzergahta çok sayıda TIR’ın bulunmasından dolayı uzun araç kuyrukları oluştu. Araçların bariyerler kesilerek ters yönlerden TIR’ların kaldığı bölgeye yönlendirildiği ifade edildi.

  Yer yer seferleri duran metrobüs duraklarında izdiham oldu. İstanbullular yaşadıkları yol maceralarını bol bol ‘selfi’ çekerek ölümsüzleştirdi. m Cemal KÖYÜK / DHA

  Koca İstanbul durdu, tek sorumlu yok

  400 metre 8 saat sürdü

  Atatürk Havalimanı'nda dün saat 09.30’da Sao Paulo’ya gitmek üzere kalkacak THY uçağı, 3.5 saat gecikmeyle körükten ayrıldı. 400 metreyi 4.5 saatte gidebilen uçak saat 17.30’da havalanabildi. Uçaktaki yolculardan DHA Arjantin Muhabiri Canan Kaya, Sao Paulo'ya 13-14 saatte uçabildiklerini, sabah bindikleri uçağın akşam havalanmasının şokunu yaşadıklarını söyledi.

  Beyrut uçağı pistte kaydı

  THY’nin Beyrut-İstanbul seferini yapan Kızılırmak adlı uçağı, dün saat 05.05’te Atatürk Havalimanı’na indi. Pist sonundan taksi yoluna geçen uçak, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle kayarak yoldan çıktı. Ön dikmesi toprağa saplanan uçaktaki yolcular tahliye edildi. Uçak saat 07.00’de kurtarılarak hangara çekildi. Faik KAPTAN- İbrahim YILDIZ / DHA

  Koca İstanbul durdu, tek sorumlu yok

  Fransız Bakan İstanbul yerine Bodrum’a indi

  Fransa’nın Dış Ticaret, Turizm ve Yurtdışında yaşan Fransızlardan sorumlu Bakanı Matthias Fekl, dün gerçekleştirilmesi planlanan İstanbul ziyaretini kötü hava koşulları yüzünden gerçekleştiremedi. Fekl’i taşıyan uçak, İstanbul’un üzerinde uzun süre daireler çizerek Atatürk Havalimanı’ndaki kontrol kulesinden iniş izni istedi. Ancak kötü hava koşulları ve kar yüzünden kule iniş iznini veremeyince Fransız Bakan Fekl’i taşıyan uçak, İstanbul yerine Bodrum Havalimanı’na inmek zorunda kaldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı