Gündem Haberleri

  Kobani'ye geçmek isteyenlere müdahale

  Hasan KIRMIZITAŞ - Ali LEYLAK - Ömer ŞULUL / Suruç - ŞANLIURFA / DHA
  27.01.2015 - 13:40 | Son Güncelleme:

  Kobani'ye gitmek isteyen kalabalığa güvenlik güçleri müdahale etti. Yaklaşık 2 saat süren gerginlik, HDP'li yöneticilerin çağrısı üzerine son buldu. Kalabalık, geri çekilerek bölgeden uzaklaştı.

  ŞANLIURFA'nın Suruç İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Halep kentine bağlı Kobani, 134 gün süren savaşın ardından IŞİD militanlarının püskürtülmesiyle YPG kontrolüne geçti. Karadan peşmerge ile Özgür Suriye Ordusu'nun, havadan ise ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bombardıman desteğini alan YPG güçleri, 134 gün süren şiddetli çatışmaların ardından kanton ilanının birinci yılında Kobani'de zafere ulaştı. HDP'nin 10 milletvekilinin de içinde bulunduğu bir heyet öğle saatlerinde sınırı geçerek Kobani'ye gitti.

  SINIRDA GERGİNLİK / Foto Galeri

  İç karışıklığın sürdüğü Suriye'de etkili olan IŞİD militanları, geçen yıl ocak ayında Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısındaki Telabyad ile Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısındaki Carablus ilçelerinin kontrolünü ele geçirip, Türkiye'ye açılan sınır kapılarını kapatarak adını duyurdu. Suriye ve Irak'ta yaptığı eylemlerle korku salan IŞİD, geçen yıl 14 Eylül günü Telabyad ile Carablus arasında kalan ve stratejik öneme sahip olan PYD denetimindeki Kobani'yi ele geçirmek için saldırı başlattı. IŞİD'in ilerleyişi sırasında 300'ü aşkın köyde ve Kobani merkezinde binlerce kişi evini terk ederek Türkiye'ye sığındı.

  Kobaniye geçmek isteyenlere müdahale HDP'li 10 vekil Kobani'ye gitti

  'GÜVENLİ LİMAN' HARABEYE DÖNDÜ

  Yoğun olarak Kürt nüfusun yaşadığı Kobani'de, birkaç yıl öncesine kadar 50 bin olan nüfus, Suriye'deki karışıklığın başlamasının ardından Kürtlerin yanı sıra Türkmen ve Araplar tarafından da 'Güvenli liman' görülerek göç edilmesiyle 400 bine yükseldi. Suriye olayları sırasında rejim ve diğer muhalif grupların hedef olarak görmediği Kobani, geçen yıl Eylül ayında IŞİD tehdidiyle karşı karşıya kalınca ilçedeki 200 bin kişi Türkiye'ye, bir o kadar insan da Suriye'nin iç kesimlerine göç etti.

  Suriye'de önceleri güvenli liman olarak kabul edilen Kobani, 134 gün süren çatışmaların ardından harabeye döndü. Kobani'de yoğun hava bombardımanı, tank, havan, roket ve ağır silahlardan çıkan mermilere hedef olan binaların tamamen yıkıldığı ya da ağır hasarlı olduğu göze çarparken, harabeye dönen ilçe savaşın bilançosunu da ortaya çıkardı.

  Kobaniye geçmek isteyenlere müdahale Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriyeliler için açıldı

  YPG'YE KARADAN VE HAVADAN DESTEK

  IŞİD'in saldırısı üzerine tüm dünya kamuoyunun yakından takip ettiği Kobani'de, çatışmaların şiddetlenmesinin ardından savunma pozisyonundaki YPG güçlerine peşmerge birlikleri ile Özgür Suriye Ordusu mensupları karadan, ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları da IŞİD hedeflerine yönelik bombardıman ile havadan destek verdi. Geçen yıl 20 Ekim'de, ayrıca Kobani'ye Erbil'den gönderilen silah ve mühimmatlar da kargo uçakları ile YPG güçlerine ulaştırıldı.

  134 GÜNÜN SONUNDA IŞİD PÜSKÜRTÜLDÜ

  Karadan ve havadan aldığı destekle YPG güçleri, IŞİD militanlarına doğudaki Telabyad ve batıdaki Carablus'tan yardım gelmesini de engellemesinin ardından savunma pozisyonundan çıkarak saldırı pozisyonuna geçti. YPG güçleri, son 1 ay içerisinde ilçe merkezinde göğüs göğüse süren çarpışmaların ardından IŞİD militanlarını geriletti ve dün gece Kobani'de tamamen kontrolü ele geçirdiklerini ilan etti. 134 günlük savaşın ardından YPG güçleri Kobani'de kanton ilanın yıldönümünde özgürlüğe ulaşıldığını duyurması birçok kentte sevinçle karşılandı.

  SINIRDA BAYRAM HAVASI YAŞANIYOR

  Kobani'nin IŞİD'den temizlendiğinin duyurulması savaştan kaçarak Suruç'a gelenler ile sınır hattında yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarda bayram havası yaşattı. Suriyeliler, bir an önce evlerine dönmek istediklerini söyledi. Sınırdaki vatandaşlar da komşu ve akrabalarının toprağı olan Kobani'nin özgürleşmesinin kendilerini sevindirdiğini ifade etti.

  HDP HEYETİ KOBANİ'YE GİTTİ

  Bu arada aralarında 10 milletvekilinin de bulunduğu HDP ve DBP yöneticilerinden oluşan kalabalık heyet, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan bugün geçiş yaparak Kobani'ye gitti. HDP heyetini Kobani Kanton Başkanı Enver Müslim ve PYD Eş Başkanı Asya Abdullah karşıladı. Heyetin yapacağı inceleme sonrası açıklama yapacağı bildirildi.

  ÇATIŞMALAR KÖYLERDE SÜRÜYOR

  Bu arada Kobani ilçe merkezinde kontrolü tamamen elinde bulunduran YPG güçlerinin, çevre köylere giden IŞİD militanlarına karşı burada da saldırdığı belirtildi. Kobani çevresindeki köylerden aralıklarla silah sesleri duyulurken, YPG kaynakları ilçe merkezi gibi köyleri de IŞİD militanlarından arındırmayı amaçladıklarını söyledi.

  Bu arada keşif uçuşu yaptığı gözlenen koalisyon ülkelerinin savaş uçaklarının, iç kesimlerdeki köylerde tespit edilen bazı IŞİD hedeflerini de bombaladığı belirtildi

  UÇAKLAR BOMBALADI

  ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları saat 13.00 sıralarında Kobani'ye yakın noktadaki Minaz Köyü'nde IŞİD militanlarının bulunduğu bölgeye hava operasyonu düzenledi. Kobani'yi terk ettikten sonra bu ilçenin birkaç kilometre güneydoğusundaki Minaz Köyü'ne yönelik savaş uçaklarınca düzenlenen bombardımanın ardından yükselen dumanlar Türkiye tarafından da görüldü.

  SINIRI GEÇMEYE ÇALIŞANLARA MÜDAHALE

  Suruç'un Mahser Mahallesi yakınlarındaki sınır hattında toplanan yaklaşık bin kişilik kalabalık, telleri aşarak Kobani'ye gitmek istedi. Toplu halde sınır hattına yönelen ve dağılmaları yönündeki uyarıya rağmen ilerleyişini sürdüren kalabalığa güvenlik güçleri ve basınçlı suyla müdahale etti. Kalabalıkta yer alan bazı kişiler güvenlik güçlerine taş attı ve ardından yolları büyük taşlarla kapatarak zırhlı araçların ilerleyişini engellemek istedi.

  HDP’LİLERİN ÇAĞRISI GERGİNLİĞİ SONLANDIRDI

  Bunun üzerine sınır hattına gelen HDP’li yöneticilerin uyarısı ve çağrısı üzerine sınırı geçmeye kalkışan kalabalık geri çekilerek bölgeden uzaklaştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı