Gündem Haberleri

  Kobanililere komşu sıcaklığı

  Gülden AYDIN / YUMURTALIK / Fotoğraflar: Selçuk ŞAMİLOĞLU
  26.09.2014 - 01:11 | Son Güncelleme:

  AFAD personeli yaşlılara, kadınlara yardımda yarışıyor. İçlerinden biri var ki zor durumda olan her Kobaniliye Hızır gibi yetişiyor. Adı Fatih. “Görevim. Hepsi kendi insanlarım” diyor, gözleri doluyor. Polisler yük taşıyor... Bebeklere ve anne adaylarına süt ve yüksek kalorili bisküvi veriliyor.

  YÜZLERCE Kobanili sığınmacı dün de Yumurtalık Sınır Kapısı’ndan geçti. Kızgın güneş ve toz bulutu altında yeni ve belirsiz hayatlarına resmen adım attılar. Giriş öncesinde AFAD, Sağlık Bakanlığı, sosyal hizmet görevlileri, polis ve jandarma tüm hazırlıklarını tamamlıyor. Çoğu Kürtçe konuşuyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin çöp konteynerleri, çevre temizliği yapıyor. 2 ambulans da hazır bekliyor.
  Ulusal ve yabancı basın mensupları da AFAD ve Çevik Kuvvet’in beklediği 2’nci bölgenin demir paravanlarının ayırdığı 1’inci bölgede sıralanıyor. Suriye ile ‘0’ noktasında ise jandarma bekliyor.

  Bir yudum su

  AFAD’tan yardım eli

  Kobanililere komşu sıcaklığı

  Sınırdan geçen genç yaşlı sığınmacılar kızgın güneş ve toz bulutu altında yeni ve belirsiz hayata adım atıyor. AFAD gelenlere su ve yiyecek dağıtıyor, çocuklara aşı yapılıyor.

  Kobanililere komşu sıcaklığı

  AĞITLI VEDA

  Ve giriş başlıyor. Kadın ve erkek polisler üst, eşya araması yapıyor. AFAD su ve kuru nevale dağıtıyor. 80’lik dedeler, nineler, birkaç günlük bebekler, çocuklar, kadınlar, kendilerine çevrilmiş kameraların karşısında duraklıyorlar. Boynu bükük, mahcup ve üzgünler. Kimi yatak ve battaniye denklerinin altında kaybolmuş, kimi koca çuvalları omuzlamış.
  Gözlerini kaçırıp ağlıyor bir yaşlı kadın. Kürtçe ağıt mırıldanıyor, “Suriye Suriye” diyor. Bir başka yaşlı kadın yürüyemiyor. Sedyeye alınıyor hemen. 1’inci bölgeye getirilip sandalyeye oturtuluyor. Dinlendikten sonra metal bir yürüteç veriliyor.

  Kobanililere komşu sıcaklığı

  BEBEKLERE AŞI

  Sağlık Bakanlığı’nın çadırına alınıyor hemen anne ve çocukları. Doktor muayenesinden geçtikten sonra hemşireler çocuk felci ve kızamık aşısı yapıyor. Hamile kadınlar da muayene ediliyor. Bebek, çocuk ve anne adaylarına süt ve yüksek kalorili bisküvi veriliyor.
  Akrabalarının yanına gidecek sığınmacılar kamyonetleri tercih ederken diğerleri belediye ya da özel şirketlere ait yolcu otobüsleriyle Suruç’a geliyorlar.

  Etiketler: Kobani , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı