Gündem Haberleri

  Klimalarda domuz gribi tehlikesi

  Burcu TANER/DHA
  19.11.2009 - 13:41 | Son Güncelleme:

  Domuz gribi salgınının şiddetini artırdığı kış aylarında kullanılan klimaların temizliğine dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.


  EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) İklimlendirme Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Müjdat Şahan, H1N1 virüs partiküllerinin yaklaşık iki saatlik süre içinde havada asılı kalarak yayılmayı hızlandırdığını belirtti. Hava dolaşımının olması halinde virüsün asılı kalma süresinin sirkülasyon hızına da bağlı olarak 15 dakikaya inebildiğini söyleyen Şahan, “Havanın hareketi açısından klimaların kullanılması gerekiyor. En yüksek fan hızında çalıştırılırsa virüsün yaşam süresi kısalıyor. Diğer yandan ortama yayılan virüslerin diğer insanlara yayılmasını kolaylaştırdığı için klimalar sakıncalı bulunuyor. Burada klimaların düzenli temizliği ve profesyonel servis desteği önem kazanıyor” dedi.

  Klimaların filtre temizliğinin klimalar için özel üretilmiş dezenfektan su ile yapılabileceğini aktaran Şahan, iç ünitelerdeki ekipmanın temizlenmesi için ise profesyonel yardım alınması gerektiğini vurguladı. Türkiye'de klima temizleme kültürünün yeterince yerleşmediğine dikkat çeken Şahan, hastane enfeksiyonu nedeniyle gerçekleşen ölümlerin büyük kısmının klimaların temizlenmemesinden kaynaklı olduğunu öne sürdü.

  EBSO Meclis Üyesi Atilla Üner ise, ortamdaki virüslerin klima içinde yaşayabildiğini ifade ederek “Öncelik sağlıkta olduğu için gerekirse ücretsiz servis talep edilmeli ve bir şekilde klima bakımı yaptırılmalı. Yalnız evlerde değil, çocukların risk altında olduğu okul servislerinde, otomobillerde, sinema, alışveriş merkezi gibi yerlerde ve hastanelerde klima temizliği hayati önem taşıyor” diye konuştu.

  EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu da klimaların kanunen periyodik kontrolünün yapılması için öneri getireceklerini anlatarak, belli işlerde kullanılan makinelerin kontrolü gibi klimada da satış sonrası 6 ay 1 yıl gibi periyotlarla bakım yapılması gerektiğini vurguladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı