GeriGündem Klerides: Türkiye ilhak tehdidinden vazgeçsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Klerides: Türkiye ilhak tehdidinden vazgeçsin

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides, Türk yetkililerin KKTC ile birleşmeye ilişkin açıklamalarını 'tehdit' olarak değerlendirdi ve "Türkiye`nin ilhak tehdidinden vazgeçmesi" gerektiğini söyledi.

Klerides, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın 5 Eylül'de yaptığı dolaylı müzakere önerisini reddetmesinin "rahatsız edici" olduğunu, Denktaş'ın bu konuda Ankara`dan destek aldığını belirtti.

Rum lideri, "Genel Sekreter süreci yeniden canlandırmak için girişim yapıyor. Bu nedenle ben yorumda bulunmaktan kaçınıyorum" dedikten sonra, "Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki, başarısızlığın nedeni Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin lideri Denktaş'ta çözüm konusunda siyasi arzu ve irade bulunmamasıdır" diye konuştu.

"Türk tarafının, Güvenlik Konseyi tasarılarında da yer alan ve federal bir yapıyı içeren iki toplumlu ve iki bölgeli çözüm önerisini terkettiğini" söyleyen Klerides, Türkiye'nin adadaki varlığını 'işgal' olarak nitelerken, "Türk tarafının şimdi uluslararası toplumun işgal altında bulunan Kıbrıs toprağının yüzde 37'sinin yasallaştırılmasını, ayrıca Türkiye'den adaya getirilen 120 bin göçmenin durumunun onaylanmasını istiyor" dedi.

Konuşmasında, Denktaş ile arasında yapılan kayıp kişilerle ilgili anlaşmanın "Türk tarafının olumsuz tutumu" nedeniyle uygulanamadığını iddia eden Klerides, Kıbrıs'ın geleceğini, "AB'ye üye olmuş, tüm yurttaşları için insan haklarının garanti edildiği birleşik bir federal devlet" olarak gördüğünü, askerden arındırılmış bu devletin tek vatandaşlık, tek egemenlik ve tek uluslararası kişiliğe sahip olması gerektiğini savundu.

Sözlerini, "Türk liderlerine, Kıbrıs'ın işgal altında tuttukları kısmını ilhak etme tehditlerinden vazgeçmelerini tavsiye ediyorum" diye sürdüren Klerides, Kıbrıs sorununun çözümünün bölgenin istikrarına, Türk-Yunan yakışmasına ve Türkiye'nin AB'ye katılma sürecine katkı yapacağını belirtti.

'DENKTAŞ MASAYA DÖNMEZSE NE YAPACAĞIMIZI BİLİRİZ'

Klerides, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmadan sonra düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, "Ben sabırlı bir kişiyim. BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi'nin Denktaş'ın görüşme masasına dönmesi için daha ne kadar bekleyeceğini ben de Genel Sekreter'e sordum. Bir süre veremedi. Denktaş masaya dönmediği takdirde biz ne yapacağımızı biliyoruz, ama ne yapacağımızı açıklamanın şimdi zamanı değil" diye konuştu. 

Klerides, "Kıbrıslı Türkler Rum tarafıyla yeni bir ortaklığa hazır olduklarını açıkladılar. Eski ortaklık başarısızlığa uğradığına göre siz yeni bir ortaklığa hazır mısınız?" sorusuna "1960 Anayasası gereğince Kıbrıs iki toplum arasında üniter bir devlet olarak kuruldu. Şimdi üniter devletten federal devlete geçişte toplumlar arasında yeni bir ortaklık kurulması söz konusudur. Ancak Denktaş'ın istediği bu değildir. O, iki egemen devlet arasında bir ortaklık istemektedir. Bu nedenle biz ilkini (yeni ortaklığı) kabul ediyor, fakat ikincisini (iki egemen devlet kavramını) reddediyoruz" dedi.

Klerides, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın geçen yıl Eylül ayındaki görüşmelerden önce, Kıbrıs'taki tarafların birbirlerini temsil edemeyeceklerine ilişkin açıklamasının Türkiye ve Başbakan Bülent Ecevit tarafından yanlış yorumlandığını öne sürdü.

"Ecevit bu açıklamanın (KKTC'nin) tanınması sürecinin başlangıcı olduğunu söyledi" diyen Klerides, buna tepki göstererek Genel Sekreter'den açıklama istediğini, Genel Sekreter'in açıklamasının Ecevit ve Denktaş'ın yorumlarıyla aynı doğrultuda olmadığını savundu.
  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle