Gündem Haberleri

  KKTC'ye su, ‘balon’

  Hürriyet Haber
  20.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Demirel'in ‘‘23 Nisan'da başlayacak’’ sözüne rağmen, KKTC'ye balonla su taşıma projesi ‘‘balon’’dan öteye gidemedi. KKTC'de işlemler bitti ama projenin Türkiye ayağında hiçbir ilerleme sağlanamadı. Demirel de, ‘‘suyla geleceğim’’ dediği gezisini iptal etti.

  Avrupa Birliği'nin Rumlarla tam üyelik müzakerelerine başlamasına sert tepki gösteren ve buna karşılık KKTC'ye, bütünleşmenin de içinde yer aldığı pek çok vaatte bulunan Türkiye, verdiği sözlerini yerine getiremiyor. KKTC'ye yönelik en önemli vaat olan Ada'ya balonla su taşıma projesi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, ‘23 Nisan’da başlayacak' sözüne rağmen, hâlâ yerinde sayıyor. 26 Şubat'ta Kıbrıslı gazetecileri kabulünde, KKTC'ye balonla su taşınmasına 23 Nisan'da başlanacağını müjdeleyen Demirel, projenin açılışı için bu tarihte KKTC'ye gideceğini, ‘‘Suyla geleceğim’’ diyerek dile getirmişti. Ancak KKTC'deki işlemlerin bitirilmesine rağmen, projenin Türkiye ayağında hemen hemen hiçbir ilerleme sağlanamadı. Dolayısıyla, açılışın 23 Nisan'a yetiştirilemeyeceği ortaya çıktı. Bunun üzerine, Demirel'in 23 Nisan'da yapacağı ziyaret de, ileri ve belirsiz bir tarihe ertelendi, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, bu tarihte Ankara'ya gelmesi kararlaştırıldı. Dışişleri Bakanlığı, dünyaya verilecek mesaj açısından büyük önem taşıyan balonla su projesinin, planlanan tarihte bitmemesinden DSİ'yi sorumlu tutuyor. Diplomatlar, yapılan tüm telkinlere rağmen, DSİ'nin ayak sürüdüğünü savunuyorlar. Dışişleri'ne yakın bir kaynak, projenin biran önce tamamlanması için DSİ'ye pekçok yazı yazıldığını, ancak bunlara yanıt bile alınamadığını söyledi. Yine Dışişleri'nin telkinleri sonucu, DSİ Genel Müdürü Doğan Altınbilek'in, 31 Mart'ta yapılan Türkiye-KKTC Ortaklık Konseyi toplantısına katılarak, KKTC'li ve Türk bakanlara brifing vermesi istendi. Ancak Genel Müdür, Ada'ya balonla su taşınmasına en erken Mayıs ayında başlanabileceğini, tarihin daha da gecikebileceğini söyledi.

  Garih: Suyu boruyla götürürüm

  Kıbrıs Türk Kültür Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Nisan toplantısına konuşmacı olarak katılan işadamı Üzeyir Garih, yıllardır projeden öteye gidemeyen Kuzey Kıbrıs'a su borusu hattı için ‘‘Bakanlar Kurulu'nda imzalanması halinde yavru vatana suyu 3-4 yıl içinde götürebiliriz’’ dedi. İstanbul Üniversitesi'nin Baltalimanı'ndaki tesislerinde önceki akşam düzenlenen yemekli toplantının konuğu olan Alarko Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Garih, Türkiye'den KKTC'ye boru hattıyla su götürme projesinin yıllar öncesine dayandığını belirtti. Garih, ancak bu projenin Hikmet Çetin'in Dışişleri Bakanlığı döneminde durdurulduğunu anlattı. Dragon Çayı'ndan 78 Kilometre uzaklıktakı yavru vatana 100 metre derinlikte 2 plastik su borusu döşemeyi planladıklarını anlatan Garih, ‘‘Denizin 2.5 kilometre dibine plastik boru döşenecek. Denizaltılar, gemilerin geçişleri yüzünden, borular için 100 metre derinlik yeterli. Yılda toplam 106 milyon metreküp su pompalayabilecek hat için 3 şirket konsorsiyum oluşturdu. Bunun 30 milyon metreküpü içme suyu olarak kullanılacak’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı