Gündem Haberleri

  KKTC'den Kırgızistan'da 'Kıbrıs Konferansı'

  BİŞKEK (A.A)
  16.08.2006 - 10:45 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde Kıbrıs davasını ilk ağızdan anlatmak üzere Kırgızistan'da “Uluslararası Issık Göl-Kıbrıs Konferansı” düzenliyor.

  18-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan konferans Kırgızistan Parlamentosu Dış İlişkiler Daire Başkanlığı, Kırgızistan-KKTC Parlamentolararası Dostluk Grubu ve KKTC'nin Kırgızistan Temsilciliği tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

  KKTC Kırgızistan Temsilcisi Erhan Arıklı'dan alınan bilgiye göre, ”Uluslararası Issık Göl-Kıbrıs Konferansı” başkent Bişkek ve ülkenin turizm merkezi Issık Göl'de olmak üzere iki farklı yerde yapılacak. Arıklı, “Kıbrıs davasını bölgede yapılacak böyle bir organizasyonla kendi soydaşlarımıza birinci ağızdan ilk defa anlatma imkanı sağlanacak” dedi.

  “Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde oluşturulması planlanan KKTC lobisinin çekirdek kadrolarını hazırlamak istiyoruz” diyen Arıklı, ”KKTC'yi yok sayan ve bu bölgede KKTC'nin her adımını engellemeye çalışan Rum-Yunan ikilisi ve onların güdümündeki AB üzerinde bir baskı oluşturmayı ve KKTC'nin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan tanıtımını yapmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

  Konferans nedeniyle 18 Ağustosta parlamentoda Kırgızistan-KKTC Dostluk Grubu üyelerinin de katılımıyla ortak basın toplantısı düzenlenecek. 19 Ağustosta KKTC heyeti Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'dan gelen milletvekili heyetleriyle ikili görüşmeler yapacak.

  20 Ağustosta yapılacak konferansın birinci oturumunda KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs sorununu anlatacak. Öğleden sonraki ikinci oturumda ise “Türk Dünyası ve Avrasya Birliği” gündeme gelecek.

  KKTC'den Serdar Denktaş'ın yanı sırası KKTC-Kırgızistan Parlamentolararası Dostluk Grubu üyelerinin yer alacağı konferansa Türkiye'den AK Parti Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz de katılacak.
  Konferansa Afganistan, Azerbaycan ve Kazakistan'dan milletvekilleri de gelecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı