Gündem Haberleri

  KKTC'den Atina'ya, Rum kesiminden Ankara'ya ilk resmi ziyaret

  Zeynep GÜRCANLI - ANKARA
  25.09.2013 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs konusunda, Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları arasında sessiz sedasız, devrim gibi bir karar alındı.

  BM Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde New York'ta ikili bir görüşme yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Yunanlı meslektaşı Evangelos Venizelos, KKTC ve Rum Kesimi'nden, her iki ülke cumhurbaşkanının özel temsilcilerinin Ankara ve Atina'yı ziyaret etmeleri üzerinde anlaştılar.

  Buna göre, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun özel temsilcisi Atina'yı, Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in özel temsilcisi ise Ankara'yı ziyaret edecek.

  DAVUTOĞLU AÇIKLADI

  Ziyaretler üzerinde varılan Türk-Yunan uzlaşması, Davutoğlu tarafından Twitter hesabı üzerinden resmen açıklandı. Yunan meslektaşı ile New York'ta görüştüğünü belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Yunan muhatabımla adadaki Rum özel temsilcinin Ankara'ya, Türk özel temsilcinin de Atina'ya bir ziyaret yapması konusunda mutabık kaldık" mesajını paylaştı.

  KKTC DAMGASINA BİLE DAYANAMIYORLAR...

  Yunanistan KKTC'yi, Türkiye ise Kıbrıs Rum Yönetimi'ni tanımıyor. Bu nedenle, iki özel temsilcisinin garantör ülkelerin başkentlerine yapacakları resmi ziyaret ve resmi görüşmeler, 40 yıllık Kıbrıs sorununda bir ilk niteliği taşıyor.

  Yunanistan, daha önce KKTC'yi ziyaret eden ve pasaportunda KKTC damgası bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bile, ülkeye giriş için vizeleri olmasına rağmen, sınır kapılarından geri çevirip, Yunanistan topraklarına sokmuyordu.

  TANIMA SORUNU AŞILACAK

  Kıbrıslı Rum ve Türk temsilcilerin, Yunanistan ve Türkiye'ye yapacakları resmi ziyaretlerin amacı, görüşme sürecindeki en büyük tıkanmalardan birini oluşturan "tanıma sorununu" yumuşatmayı amaçlıyor.

  Bu ziyaretlerin yapılmasına ilişkin öneri ilk kez 2011 yılında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından ortaya atılmıştı. Cenevre'de KKTC ve Kıbrıs Rum Yönetimi liderleri ile buluşan BM Genel Sekreteri, karşılıklı ziyaret yapılmasını önermiş, ancak bu öneri o dönemin Rum Cumhurbaşkanı Hristofyas tarafından kabul edilmediği için hayata geçmemişti.

  ZİYARETLER EKİM AYINDA

  Diplomatik kaynaklara göre, Kıbrıslı Türk ve Rum özel temsilcilerin Atina ve Ankara'ya yönelik ziyaretlerinin Ekim ayında yapılması planlanıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı