GeriGündem KKTC'de kuş gribi şüphesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC'de kuş gribi şüphesi

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Gazimağusa'ya bağlı İncirlik Köyü'nde kuş gribiyle ilgili şüpheli bir vaka tespit edildiğini açıkladı.

Basın toplantısı düzenleyen Soyer, Veteriner Dairesi ekiplerinin ülke genelinde yaptığı rutin kontroller sırasında İncirlik Köyü'nde bir tavuk ve hindide şüpheli durum tespit edildiğini, bu kanatlılardan örnek alınarak, tahlillerin ileri tetkik için Türkiye ve İngiltere'ye gönderildiğini bildirdi.
Tahlil sonuçlarının 3 gün sonra netleşeceğini kaydeden Soyer, ileri tahlilde kuş gribi tespit edilmesi halinde, köyde Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiye ettiği önlemlerin uygulanacağını söyledi.
Köy halkının yumurta ve kanatlı hayvanlarını yememeleri yönünde uyarıldığını ifade eden Soyer, köydeki bütün kümeslerin ve köye giriş çıkış yapan araçların tekerlerinin ilaçlandığını, köydeki kümes hayvanlarının da toplatıldığını belirtti. Soyer, toplanan kümes hayvanlarının kayıt altına alındığını, tazminatı da ona göre şekillendireceklerini söyledi.
Kuş gribi konusunda bilimsel çalıştıklarını ve risk faktörünü azaltmak için açıktaki kümes hayvanlarını toplattıklarını anlatan Soyer, gelişmeleri halkla paylaşacaklarını ifade etti.
Başbakan soyer, bir gazetecinin, KKTC'de kuş gribi vakası görülmeden Rum yönetiminin sınır kapılarında Kıbrıslı Türklere karşı ağır muamele uyguladığını anımsatarak, konuyla ilgili Rum tarafına bilgi verilip verilmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine, usulüne göre bütün açıklamaları yaptıklarını, hiç kimsenin akıl dışı davranışta bulunmaması gerektiğini kaydetti.
Göçmen kuşların sınır tanımadığını, KKTC kadar Güney Kıbrıs'ın da risk altında olduğunu belirten Soyer, “Akıl yolu işbirliğidir” dedi. Soyer, Yunanistan ve Romanya'da da kuş gribi görüldüğünü, ancak hiçbir ülkenin Rum yönetimi kadar siyasi art niyetli davranmadığını kaydetti.

-AMERİKAN ÜSSÜ KONUSU-

Başbakan Soyer, “ABD'nin KKTC'de deniz üssü kuracağı yönünde” bir yerel gazetede çıkan haberle ilgili bir soru üzerine de şunları söyledi:
“Bize herhangi bir askeri üs, deniz üssü, Amerikan savaş gemilerinin geleceği bir liman ya da böyle bir üs müracaatı, teklifi, girişimi yoktur. Geçmiş dönemlerde Amerikan kökenli bir şirketin ortaklarıyla beraber Güzelyurt bölgesinde CMC madenleri (Kıbrıs Maden Şirketi) çerçevesinde yer alan bölgede sivil bir tersane inşaatı çalışmasına verilmiş izindir söz konusu olan.”
Gazimağusa'da yapılacak sivil tersane konusunda da bir şirkete izin verildiğini, ancak şuana kadar bir yatırım yapılmadığını kaydeden Soyer, şöyle devam etti:
“Temenni ederim, gelsinler yatırım yapsınlar memlekete. Sivil gemilerin bakımı, onarını için bir tersane kurulursa bu ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı olacaktır. Bu da bizim için son derece ekonomik başka avantajlar getirecektir. Ama altını çiziyorum; bu konuda askeri bir üs, askeri bir tesis, askeri bir deniz üssü gibi hadiseler yoktur ve yer alamaz.” Başbakan Soyer, dünyanın önde gelen turizm acentalarından birinin KKTC'de yat limanı yapmak için müracaatı olduğunu, bu konudaki projenin önümüzdeki günlerde kendilerine iletileceğini ifade ederek, ”Bu yat limanı da gerçekleşirse herhalde Kuzey Kıbrıs bütün bu bölgenin ve Akdeniz'in çok önemli bir yat konaklama yerine dönecektir” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle