GeriGündem KKTC’ye uygulanan izolasyon kalkmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC’ye uygulanan izolasyon kalkmalı

KKTC’ye uygulanan izolasyon kalkmalı

3 Ekim krizinin kilit adamı Olli Rehn. Şimşekleri üzerine çekmekten hiç korkmadı. Hep, ‘Türkiye’ye verdiğimiz sözü tutmalıyız’ dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’la birlikte 2 gece uykusuz kalıp sonuna kadar uğraştı ve başardı.

O aslında 43 yaşında genç bir bürokrat. Ama parlak siyasi geçmişi, ona AB çatısı altında farklı bir güç veriyor. 29 yaşında Finlandiya Parlamentosu üyeliği. 30 ve 41 yaşlarında iki kez Başbakanlık Ekonomi-Politika Danışmanlığı. Oxford ve Helsinki üniversitelerinde profesörlük. Son bir yıldır da AB’nin en dikenli koltuğu olan Genişlemeden Sorumlu Komiserlik.

Rehn’le Abdullah Gül’ün iftar yemeğinden sonra buluştuğumuz zaman çok yorgundu. Açık ve samimiydi. ‘Türkiye’yi omuzladığıma pişman değilim. Zor ama güzel bir misyon’ dedi.

SAATİME BAKTIM 07.18

Kriz nasıl bu kadar büyüdü?

Siyasi atmosfer olumsuzdu. Halklarının görüşlerini dikkate almak zorundaydılar.

Avusturya’nın direnmesi sürpriz mi?

Kararlıydılar. Straw mükemmel bir iş başardı.

İlk gün imtiyazlı ortaklık pazarlığı yaptınız. Oyun olarak görenler var.

Müzakere stratejimiz buydu. Önce ilk sorunu çözmeye karar verdik. Çok hayatiydi.

Ama Ankara’nın Rumlara NATO kapısını kapatmasına yol açacak madde yüzünden fiyasko olabilirdi?

NATO, AB’nin işi değil. AB bir ülkenin NATO üyeliğine karar veremez. Çok karamsar anlarım oldu. Ama kalbimin derinliğinde fiyasko olamayacağına inandım.

Borrosso, Erdoğan’a ‘Gül geliyor mu?’ diye sorduğu zaman hálá kaygılı mıydınız?

Borrosso’dan, anlaşmaya çok yakın olduğumuzu, başarısızlığa izin vermememiz gerektiğini Erdoğan’a söyleyip ikna etmesini istedim. Gül’ün uçağa binmesini, sorun olursa çözeceğimizi söyledi. Gül hareket etmeden sorunu çözdük. Saatime baktım. Saat 07.18’di.

YENİ KOŞULLAR YOK

Türk kamuoyu karamsar. AB’nin sürekli yeni koşullar getirdiğini düşünüyor.

Müzakereleri başlatmak için sadece Kopenhag kriterleri dedik. Yeni koşul getirmedik. Sözümüzü tuttuk. Türkiye sözünü yerine getirdi, biz de.

Ya Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıma?

Bu müzakere sürecinin bir parçası. Bir ülke, bütün üyeleri tanımadan katılamaz. BM, iki toplum nezdinde yeniden harekete geçmeli.

Ne zaman Kıbrıslı Türklere verdiğiniz sözü tutup 259 milyon dolarlık yardımı vereceksiniz?

Gelecek Konsey’de çözmeyi umuyorum. Türk tarafıyla bağımızı korumak için yardımın verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

UYUM PROTOKOLÜ

Kıbrıs’ta çözümü de teşvik eder mi?

Kesinlikle eder. Kıbrıs ile Türkiye arasında serbest ekonomik kuralları getirmeyi hedefliyoruz.

Türkiye, Kuzey Kıbrıs’takiler de dahil Rumlara Türk limanlarını ve havaalanlarını açmayı öneriyor.

Uyum protokolü gecikmeden onaylanmalı ve uygulanmalı. Türk limanları ve havaalanlarının Rumlara açılması da buna dahil. Bu müzakere edilemez. Konsey de Kuzey’e uygulanan ekonomik izolasyonu kaldırmalı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Demokratik alandaki beklentileriniz ne?

Dini, kültürel, insan hakları alanlarındaki reformların devam etmesini bekliyoruz. Görüşünü beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama ifade özgürlüğü Avrupa’nın temel değeridir. Örneğin, Orhan Pamuk da şiddete dayanmayan bir görüş ifade etti. Cezalandırılamaz.

‘AB bizi Müslüman olduğumuz için almayacak’ diyenler de çok. Müslüman kültürünü hazmetmekte zorlanır mısınız?

Türkiye, çoğunluğu Müslüman olan laik bir ülke. Üye olması sadece kriterleri yerine getirmesine bağlı. Bana AB, insan hakları ve ifade özgürlüğünü Hıristiyan kulüp olduğu için istiyor demeyin.

SESİM KISILDI

Biz değil, Giscard D’estaing diyor, diğerleri de sesini yükseltsin ki daha fazla duyalım.

O kadar çok bağırdım ki, bakın sesim kısıldı. Avrupa ve Türkiye için sesimi yükselttim. Bu yüzden Mustafa adını taktılar.

Kız tarafına lokum esprisi

AB heyetinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ni ziyareti sırasında, Başkan Mehmet Özhaseki, tüle sarılmış içi lokum dolu 25 kiloluk gümüş gondolu Olli Rehn’e hediye etti. Özhaseki, ‘Bizde gelin almaya giderken erkek tarafı kız tarafına lokum götürür ki, tatlı yiyelim tatlı konusalım diye’ dedi. Rehn de buna karşılık, ‘Peki kız tarafı kabul etmezse?’ diye sordu. Özhaseki, bunun genellikle danışıklı dövüş olduğunu anlatınca, Rehn, ‘Gelinin rejimine dikkat etmiyorsunuz galiba’ diyerek güldü. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, gün boyu süren temaslarının ardından Hilton Oteli’nde Rehn’e bir iftar yemeği verdi. Uçağı rötar yapacağının anlaşılması üzerine futbol fanatiği olan Rehn, Kayserispor’un antrenmanını izledi. Kendisine verilen topla futboldaki becerilerini sergileyen Rehn, bir ara Gül ile paslaştı. Gül ve Rehn, daha sonra futbolcularla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle