Gündem Haberleri

  'KKTC üniversiteler ülkesi olmaktan gururlu'

  LEFKOŞA (A.A)
  03.02.2006 - 14:27 | Son Güncelleme:

  KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, KKTC'nin bir üniversiteler ülkesi olmanın haklı gururunu taşıdığını söyledi.

  Yakın Doğu Üniversitesi'nin (YDÜ) 2005-2006 Akademik Yılı Sonbahar Dönemi Mezuniyet Töreni bugün yapıldı. Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nin Büyük Salonu'ndaki törende, 154'ü lisans, 71'i yüksek lisans olmak üzere toplam 225 öğrenci diplomalarını aldı.

  YDÜ mezuniyet törenine Başbakan Soyer, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Hasan Memişoğlu, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Tevfik Özkılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Filistin Ankara Büyükelçilik Kültür Müsteşarı Fayez Halil, Sudan Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Ahmet Hasan Ahmad ile diğer davetliler ve öğrenci velileri katıldı. Soyer, törende yaptığı konuşmada, her mezuniyetin, bir toplumun ileriye gitmesinde, o topluma yeni enerji ve dinamiğin güçlü katkısını gösteren bir olay olduğunu belirtti.

  YDÜ'nün, diğer üniversitelerle birlikte gelişmeleri ve bilimsel tüm özellikleri kendi içinde özümseyerek varlığını geliştiren bir kurum olduğunu kaydeden Soyer, övgüyle söz ettiği Yakın Doğu Üniversitesi'nin birçok yeniliğe imza attığını ve özellikle yeni kütüphanenin kendilerini gururlandırdığını söyledi. “Günümüz koşullarında ileriye gidebilmek için bilimsel ve teknolojik çağı yakalamak gerekiyor” diyen Soyer, bunun eğitim kurumlarının çabalarıyla yerine getirilmekte olduğunu ve KKTC'nin bir üniversite ülkesi olmanın haklı gururunu taşıdığını vurguladı.
  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili Şaban Dişli de konuşmasında, bilgi çağına ayak uydurmak için atılması gereken adımlara dikkat çekerek, yeni kuşakların yeni dünyaya hazırlıklı yetiştiği ölçüde ülkelerin de gelecekte daha müreffeh olacağını söyledi.

  “KKTC'yi geleceğin önemli bir gücü olarak görmek istiyorsak, bilgi toplumu olma hedefini canlı tutmak gerekiyor” diyen Dişli, YDÜ'yü atılımlarından dolayı kutladı. Dişli, KKTC'ye bölge ülkelerinden daha fazla öğrenci gelmesinin sağlanması ve KKTC'nin üniversite ülkesi haline getirilmesi temennisinde bulunarak, gerekli desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

  Filistin'in Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Halil ise üniversitenin kısa sürede büyük gelişme gösterdiğini belirterek, öğrencilere ve mezunlara bundan sonra da birbirleriyle bağlarını koparmamaları, iletişimlerini sürdürmeleri çağrısında bulundu.

  Sudan'ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dr. Ahmed Hasan Ahmad da, mezuniyet törenine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm mezunları, özellikle Sudan'dan gelen tüm öğrencileri kutladı.
  YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan da, mezunların, anne, baba ve yakınlarını kutlayarak, “Mezunlarımızı genç dostlarımız olarak bağrıma basıyorum” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı