Gündem Haberleri

  KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Pakistan'da

  Hürriyet Haber
  18.10.2005 - 11:32 | Son Güncelleme:

  Güney Asya depreminde zarar gören Pakistan'ın Muzafferabat kentine yardım için gelen KKTC ekibinin başkanı, KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkan Yardımcısı İlhan Birol, “Burada, izolasyon altında ezilen KKTC halkının ne kadar barışsever ve yardımsever olduğunu gösteriyoruz” dedi.

  Birol, Pakistan'a 12'si Sivil Savunma Teşkilatı üyesi, 5'i sağlık personeli olmak üzere 17 kişilik bir ekiple geldiklerini belirtti.

  Bölgeye 12 Ekim'de ulaşabildiklerini ifade eden İlhan Birol, gecikmelerinde İran'ın geçiş izni vermemesinin ve direkt uçuş yapamamalarının etkisi olduğunu kaydetti. Muzafferabat'a geldikten sonra hızla arama çalışmalarına başladıklarını söyleyen Birol, bugüne kadar 11 ceset çıkarıp ailelere teslim ettiklerini belirtti.

  Pakistanlı yetkililerden ve Birleşmiş Milletler görevlilerinden yakın ilgi gördüklerini kaydeden Birol, şöyle konuştu:
  “Pakistan, geçmişte bize desteğini belirtmiş, dost bir ülke. Buraya gelerek Kıbrıs Türk halkının felaketten duyduğu üzüntüyü bir nebze de olsun ifade etme şansı bulduk. Pakistan halkı da bize büyük ilgi gösterdi. Her an memnuniyetlerini dile getirdiler.”

  Pakistan'da kalacakları sürenin KKTC Başbakanlığı'ndan gelecek emre göre belirleneceğini vurgulayan Birol, KKTC Sivil Savunma Teşkilatı'nın Birleşmiş Milletler organizasyonundaki bir çalışmaya ilk kez katıldığını söyledi. Birol, “İnsanlara yardım etmek çok güzel bir duygu ama tanınmamış bir ülkeden gelip insanlara yardım edebilmek çok daha güzel bir duygu” dedi. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı