Gündem Haberleri

  KKTC’nin AB dışında kalması adaletsizlik

  Uğur ERGAN/ANKARA
  27.04.2004 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Milli Güvenlik Kurulu (MGK), dünkü toplantısında uluslararası camiaya referandum öncesi verdiği sözleri hatırlatarak, KKTC’ye yönelik kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulundu.

  MGK, Annan Planı’na karşı çıkan Kıbrıs Rum Kesimi’nin 1 Mayıs’ta AB’ye girecek olmasına karşılık, plana olumlu yanıt veren Türk tarafının dışarıda bırakılmasının ‘çelişkili ve adaletsiz bir durum’ yarattığını da saptadı.

  MGK dün bir ayda üçüncü kez Kıbrıs gündemli olağanüstü toplantısını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında iki saat süren toplantıya, Avustralya’da olduğu için Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman katılamadı. Kurul üyesi olmamalarına rağmen Genelkurmay Kıbrıs-Yunan Dairesi Başkanı Tuğamiral Mücahit Şişlioğlu ile Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Baki İlkin de toplantıya katıldı.

  Toplantıda Dışişleri’nin ileriye yönelik değerlendirmeleri ele alındı. Türk tarafının Annan Planı’na ‘Evet’ demesiyle, hazırlanan senaryolardan ‘kötünün iyisi’nin gerçekleştiği, Rumların ‘Hayır’ kararıyla Ada’nın bölünmüşlüğüne bizzat kendilerinin onay verdiği vurgulandı.

  Toplantı sonrası yayınlanan bildiride Annan Planı’nı BM, ABD ve AB’nin desteklediği hatırlatıldı. Kıbrıs’ta ortaya çıkan yeni durumun ayrıntılı biçimde değerlendirildiğinin belirtildiği bildiride şöyle denildi:

  ‘Kurul, BM ve AB’nin dengeli ve yaşayabilir olarak nitelediği kapsamlı çözüm planına büyük bir çoğunlukla olumsuz yanıt veren Rum tarafının 1 Mayıs günü AB’ye girecek olmasına karşılık, plana olumlu yanıt veren Kıbrıs Türk tarafının dışarıda bırakılmasının çelişkili ve adaletsiz bir durum yarattığını saptamıştır.’

  AMBARGO KALKMALI

  KKTC’ye uygulanan izolasyonun kaldırılması için uluslararası camiya yapılan çağrı bildiriye şöyle yansıdı:

  ‘Referandumda, Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk halkının çözüm yönünde ortaya koyduğu iradenin uluslararası kuruluşlar ve devletler tarafından dikkate alınmasının ve referandum öncesi böyle bir sonucun çıkması durumunda, ‘KKTC’ye uygulanan kısıtlamaların kaldırılması, siyasi, ekonomik ve sosyal içerikli bazı iyileştirilmelerin yapılmasına’ yönelik vaatlerin yerine getirilmesinin gerekliliği dile getirilmiştir.’

  DENKTAŞ’I KIRMAYIN

  Toplantıda, Annan Planı artık geçersiz hale geldiği için güvenlik konusundaki endişeleri ortadan kalkan asker kanat, üstü kapalı olarak KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı hedef alan kırıcı eleştirilerden kaçınılması gerektiği mesajını verdi. Bildiride de, MGK’nın referanduma yönelik çalışmalar sırasında sergilenen tutumları doğruyu bulma çalışmaları olarak değerlendirdiği belirtildi ve ‘Türkiye’nin KKTC’ye karşı sorumlulukları ile Türk halkının birlik, beraberlik ve dayanışmasının bugün daha çok önem kazandığı bir kez daha vurgulanmıştır’ denildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı