GeriGündem KKTC’de yavru balyoz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC’de yavru balyoz

KKTC’de yavru balyoz
refid:21571943 ilişkili resim dosyası

Bir gazetede yayımlanan haber, gözaltına alınan iki bürokrat ve sahte belgeler... KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ün imzasının taklit edildiği iddiasıyla patlak veren skandal, adayı karıştırdı. KKTC gazeteleri dün “Balyozcuk”, “Bu da yerli balyoz” ve “Balyoz gibi” manşetleriyle çıktı.

KKTC’de önceki gün polisin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eski müsteşarı Mustafa Tokay ve üst düzey kamu görevlisi Emir Emirkanı’nı Başbakan’ın imzasını taklit ederek talimatname hazırladıkları iddiasıyla tutuklaması, ‘yavru balyoz’ diye nitelendi. Polis ve savcılık, üst düzey atamaları gerçekleştiren Kamu Hizmetleri Kurumu’nun yönetim kurulunda görevli iki diplomatın geçmişte yaptığı atamaları da mercek altına aldı.

Skandal, KKTC gazetelerinden Afrika’nın 21 Eylül’de Başbakan İrsen Küçük imzalı bir talimatnameyi yayınlamasıyla patladı. İktidardaki Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) önümüzdeki ay yapılacak kurultayına yönelik hazırlanan ve bakanlara verildiği ileri sürülen talimatnamede, Başbakan’ın oy kullanacak delegelere baskı uygulanması talebi yer alıyor. Ancak Başbakan Küçük, belgenin sahte olduğunu belirterek savcılığa başvurdu. Tutuklanan iki bürokratın bilgisayarlarında, sahte imza için kullandıkları Başbakan’ın imza örneği ile sahte talimatname de bulundu.

/images/100/0x0/55eabd51f018fbb8f893a3a0

Tokay’ın geçmişte Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na müsteşarlık yaptığını belirten gazeteler, gelişmelerin bir gazetede yayımlanan belge ile başlaması ve iki bürokratın gözaltına alınması nedeniyle Türkiye’deki “Balyoz” davasıyla benzerlik kurdu. “Küçük balyoz”, “balyozcuk” ve “yerli balyoz” yorumları yaptı. Haberdar gazetesi “Balyozcuk”, Kıbrıslı gazetesi “CIA gibi oyun”, Havadis “Derin bağlantı açığa çıktı”, Halkın Sesi “Bu kadarı da fazla”, Star Kıbrıs “Suçu kabul ettiler” diye başlık attı.

Kurultay öncesi siyasi kriz çıktı

21 Ekim’de yapılacak UBP kurultayında, İrsen Küçük ile eski Sağlık Bakanı ve Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif genel başkanlık için yarışacak. Siyasilerden skandala tepkiler şöyle:

Başbakan Küçük: “İrsen Küçük adını yıpratmak ve diğer adaya avantaj sağlamak yolunda gözlerini karartanların, yargıda hesap vermekten kaçamayacaklarına olan inancım tam. Yapılan atama ve terfilere ilişkin işlemlerin şaibe altında olduğu gerçeği ortaya çıktı.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş: “Ülkenin artık yıkanıp temizlenmesi değil, direkt hamama gitmesi gerekir.”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit: “Hükümetin ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun istifa etmesi gerekiyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle