GeriGündem KKTC’de üç Rum polis tutuklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC’de üç Rum polis tutuklandı

KKTC’de üç Rum polis tutuklandı
refid:21594831 ilişkili resim dosyası

Güney Kıbrıs topraklarında trafik kontrol noktasında durmayan Kıbrıslı Türk’ü aksiyon filmlerini aratmayacak şekilde kovalayarak sınırı geçen ve KKTC topraklarında operasyon düzenlemeye kalkışan üç Rum polisi, Türk polisinin karşı operasyonuyla kıskıvrak yakalandı.

TÜRK GENCİN BABASI OLANLARI BÖYLE ANLATTI / WEB TV

Lefkoşa'daki akıl almaz olay KKTC’nin sınır köylerinden Akıncılar’ın karşı tarafındaki Rum Dali köyünde dün yaşandı. Birleşmiş Milletler (BM) denetimindeki ara bölgede tarlasını sürdükten sonra kamyoneti ile Rum köyü Dali içinden geçerek KKTC’ye dönen 19 yaşındaki Coşkun Alaslan, Rum polisinin trafik kontrolüyle karşılaştı. Paniğe kapılan Kıbrıslı Türk, kaçmaya başlarken Rum polisi de bir otomobil ve iki motosikletle genci takip etmeye başladı. Coşkun Alaslan, ara bölgeyi geçerek KKTC topraklarındaki Akıncılar köyüne, peşindeki sirenleri açık Rum polisleriyle girdi. 

RUM POLİSLER YERE YATIRDI, DARP ETTİ
Rum polisler, genci evinin önünde yakaladı. Coşkun Alaslan’ı yere yatıran ve ellerini arkadan plastik kelepçeler ile bağlayan Rum polisine önce Türk gencin ailesi müdahale etti. Rum polisler, kardeşinin feryatlarını duyarak yardıma koşan ablası Neslihan Alaslan’ı darp etti. Sirenlerini açarak bir kamyonet peşinde polis araçlarının sınır deldiğini tespit eden ve olaya anında müdahale eden sınır birlikleri ve KKTC polisi, Kıbrıslı Türk’ü tutuklamaya çalışan Rum polislerine silahlarını doğrulttu. Bu defa ikisi araçla gelen, ikisi de motosiklet kullanan dört Rum polisi paniğe kapıldı. Bir Rum polis motosikleti ile kaçarken, üçü tutuklandı.

MAHKEME RUM POLİSLERİ TUTUKLADI
Geceyi Akıncılar polis karakolunda geçiren Rum polisler, başkent Lefkoşa’da mahkemeye çıkartıldı. Lefkoşa Ceza Mahkemesi, sınırı geçen Rum polislere davaları görüşülünceye kadar bir gün tutukluluk emri verdi. Rum polislerin yakınları ise, mahkeme önünde bekledi.

RUMLAR ALARMA GEÇTİ, TELSİZLER KAPANDI

KKTC’de üç Rum polis tutuklandı
Alaslan'ın Rum polisiyle boğuşurken kolunun kırıldığı belirtildi

Rum polislerin KKTC topraklarında operasyon düzenlerken tutuklanması Rum yönetimini alarma geçirdi. Rumlar BM aracılığıyla polislerin salıverilmesini isterken, Rum medyası üç polisin kaçırıldığını yazdı. Politis gazetesi, Lefkoşa Rum kesiminde görevli polislerin silahları ve telsizleriyle birlikte KKTC polisinin elinde olduğunu belirterek, Rum kesiminde tüm polis telsizlerinin, Türklerin dinleme yapmasına engel olmak amacıyla susturulduğunu belirtti.

ALLAH TÜRK ASKERİNİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN
KKTC medyası ise, ‘Akıl almaz olay’ başlığıyla Rum polisinin sınır ihlalini manşetlerine taşıdı. Kıbrıs Türk halkı internet sitelerindeki haberlere ise, ‘Allah Türk askerini başımızdan eksik etmesin’ yorumları yaparak, Türk askerinin sınırı beklemesine rağmen Rum polisinin bu tür saldırılar yaptığına dikkat çekti ve “Türk askeri olmazsa kim bilir neler yaşanacak” dedi.

KIBRIS'TA SINIR GEÇİŞLERİ SERBEST
Kıbrıs’ta Türk ve Rumların sınırlardan geçişleri serbest. Rum yönetimi sadece Türkiye kökenlilerin sınırı geçmesine izin vermiyor. Kıbrıslı Türk ve Rumlar birbirlerinin topraklarına rahatça geçebiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle