Gündem Haberleri

  KKTC’de kıta sahanlığı için ‘hayır’

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  07.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KKTC’de anamuhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Türkiye ve KKTC’nin Kıbrıslı Rumların tek yanlı parselleyerek Doğu Akdeniz’de doğalgaz sondajına başlamasına karşılık vermek amacıyla imzaladığı kıta sahanlığı anlaşmasına, ‘hayır’ oyu verme kararı aldı.

  Başbakan Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun 21 Eylül’de New York’ta imzaladığı anlaşma her iki ülkenin meclisinde onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Ancak Özkan Yorgancıoğlu liderliğindeki CTP’nin kararı, anlaşmanın meclisten onaylanmasına engel teşkil etmiyor. 50 sandalyeli mecliste CTP’nin 15, iktidardaki Ulusal Birlik Partisi 27 milletvekiline sahip. Bu da, anlaşmanın onaylanması için gerekli salt çoğunluğun sağlanması anlamına geliyor. Meclis’teki diğer partilerin de ‘evet’ oyu kullanması bekleniyor.
  7 gerekçe
  CTP Parti Meclisi önceki akşam yaptığı toplantıda anlaşmaya ‘hayır’ kararı almalarına 7 gerekçe gösterdi. CTP’nin gerekçelerinde, ‘Anlaşmanın Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını gözetmediği, Eroğlu’nun meclise danışmadan imza attığı, Rumlara karşılık verip Türk tarafının hataya düştüğü ve anlaşmanın Kıbrıs’ta çözüme fayda sağlamadığı’ öne çıkarıldı.Rumların doğalgaz sondaj çalışmalarına başlayarak sorumsuzca hareket ettiğini belirten CTP ayrıca, Piri Reis araştırma gemisiyle devam eden sismik arama ve sondaj çalışmalarının da askıya alınmasını istedi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPOA), Piri Reis gemisi ile yürüttüğü sismik araştırmayı, 2 anlaşmaya dayanarak yapıyor. İlki Türkiye-KKTC arasındaki kıta sahanlığı belirleme anlaşması. Diğeri ise, KKTC Bakanlar Kurulu’nun adanın çevresini 7 parsele ayırması ve TPOA’ya ruhsat vermesi.
  Bu arada KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, geri adım atılmayacağını belirterek TPAO’ya verilen iznin süresiz olduğunu söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı