Gündem Haberleri

  KKTC Bakanlar Kurulu olağanüstü toplandı

  AA
  14.01.2012 - 11:47 | Son Güncelleme:

  KKTC Bakanlar Kurulu, dün akşam vefat eden kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın cenaze işlemlerini görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığında olağanüstü toplandı.

  Denktaş'ın oğlu Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın da katıldığı Bakanlar Kurulu'nda, cenaze için yapılması gerekenler ele alındı. Toplantıda 20 Ocak'a kadar yas ilan edildi.

  Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıklandı. Basın toplantısında Başbakan İrsen Küçük ile Denktaş'ın oğlu, Demokrat  Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş da hazır bulundu.

  Karara göre, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın cenaze töreni Pazartesi günü başlayacak ve naaşı 17 Ocak Salı günü, ailenin karar vereceği yere defnedilecek. salı günü okul ve devlet dairelerinin de kapalı olacağı bildirildi.

  "BENİ OĞLUMUN YANINA DEFNEDİN DERDİ"

  Bakanlar Kurulu'na katılan, Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş, babası  Denktaş'ın nereye gömüleceğine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

  “Aile yemeklerinde 'beni oğlumun yanına defnedin' diye söylerdi. Elbette  ailenin büyük bir bölümü de bunu bir vasiyet olarak kabul etti. Ancak bir başka gerçek de Rauf Denktaş'ın tarihe, bu devlete, bu millete malolmuş bir lider  olduğudur. Bugün aileyle oturup konuşacağız, neticede bir karar alıp Sayın  Başbakan'a bildireceğiz.”

  KKTC devletine, hükümetine, Türk hükümetine ve Türkiye'nin tüm  makamlarına teşekkür eden Serdar Denktaş, Rauf Denktaş'ın, dava arkadaşı Dr.  Fazıl Küçük'ün mezarının bulunduğu Anıttepe'ye gömülüp gömülmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, “Onu konuşacağız” dedi.

  Rauf Denktaş'ın ölümü nedeniyle, kamu kurumları ve özel kuruluşlardaki bayraklar yarıya indirilirken, Denktaş'ın vefat ettiği Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinde taziye defteri açıldı.

  KKTC'NİN MANŞETLERİ: ATAMIZI KAYBETTİK

  Denktaş'ın vefatı KKTC'de yayınlanan gazetelerde de manşetlerden duyuruldu.

  Gazetelerden Haberdar, "Atamızı kaybettik", Kıbrıs, "Bir tarih göçtü", Afrika, "Denktaş öldü", Vatan, "Bir tarih göçtü, Rauf Denktaş'ı kaybettik, KKTC halkı ve Türk halkının başı sağolsun", Kıbrıslı, "Ve O artık yok, bir tarih göçtü", Havadis, "Bir tarih göçtü", Star Kıbrıs "Türk ulusu ağlıyor", Halkın Sesi "Başımız sağolsun", Yeni Düzen, "Denktaş'ın vedası" başlıklarını kullandılar.

  ATAMIZI KAYBETTİK: KKTC GAZETELERİ HABERİ BÖYLE GÖRDÜ

  Öte yandan, KKTC Başbakanlık basın odasına Denktaş'ın çerçeveli bir fotoğrafı konarak üstüne "Asla unutmayacağız, unutturmayacağız" yazıldı.

  Bu arada, Denktaş'ın vasiyetinin, ölünce annesi, babası ve çocuklarının mezarının bulunduğu Lefkoşa Türk Belediyesi mezarlığında bulunan aile mezarlığına defnedilmesi olduğu öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı