GeriGündem Kızları için ilanlı Ergenekon tepkisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  82
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızları için ilanlı Ergenekon tepkisi

Kızları için ilanlı Ergenekon tepkisi
refid:11470475 ilişkili resim dosyası

Ürolog Prof. Dr. Ziya Akçetin, ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan’ın yanı sıra çok sayıda eğitimciye yönelen Ergenekon soruşturmasının 12. dalgasına gazetelere verdiği ilanla tepki gösterdi.

İŞTE AKÇETİN'İN İLANI

“Yıllar sonra, Nazi baskısına susarak ortak olmuş Alman babalara hesap sorulduğu gibi bana da ‘Baba niye ses çıkarmadın’ dememeniz için ve Türkiye’yi çok sevdiğim için, başta Prof. Dr. Türkan Saylan olmak üzere öğretim üyesi meslektaşlarıma, öğrencilere ve ülkemin aydınlarına hukuk adı altında gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek bütün sindirme operasyonlarına karşı çıkıyorum. Daha önce bu örnek insanlarla yeterince omuz omuza yol alamadığım için de mahcubiyetimi dile getiriyorum.”
Akçetin, kızlarına verdiği sözün gereği olarak bu ilanı verdiğini ifade etti. Burslu öğrenci olarak gittiği Almanya’da profesörlüğe yükseldiğini, orada kurduğu yaşamı Türkiye’de 2004 yılı sonrasındaki değişim ortamı nedeniyle bıraktığını ve İstanbul’a döndüğünü Milliyet Gazetesi'ne anlatan Akçetin, şöyle konuştu:

“Türkiye’de bir şeyler oluyor, birçok şey değişiyor. Bizim de orada olmamız, elimizi taşın altına koymamız lazım’ diye düşündüm. Aileme dedim ki, ‘Anadolumuz medeniyetlerin kaynaştığı bir yer. Hoşgörü en üst düzeyde. Biz farklı toplumların bir arada yaşadığı bir toplumuz.’ Ve bu düşünceyle buraya geldik. Ama son günlerde olanlar artık hoşgörünün kalmadığını, aykırı düşünenlerin ekarte edilmek istendiğini hissettiren bir hava estiriyor.”

 

Kanaat önderlerinin bile içeri alındıkları bir ortamda sıradan insanların tepki göstermeye korktuğunu ifade eden Akçetin, “Ben kızlarıma verdiğim sözün gereği olarak böyle bir ilan verdim. Bana yarın  ‘Baba niye o zamanlar hiç ses çıkarmadın, niye karşı durmadın’ diye sormasınlar istedim. İşlerin yolunda gitmediğini düşündüğümüz zamanlarda tavır alınması gerektiğine inanan bir insanım. Heykeli dikilecek bir kadın olan Türkan Saylan bugünlerde üzülüyor” dedi.

 

Kızları: Gurur duyduk

 

Ergenekon soruşturmasına karşı olmadığını da vurgulayan Akçetin, bu dava aracılığıyla sessiz bir toplum yaratılmak isteniyor fikrine kapıldığını kaydetti. Larissa ve Ceylan Akçetin ise babalarıyla gurur duyduklarını belirttiler.

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle