Gündem Haberleri

  Kızın olmaktan gururluyum

  Burcu PURTUL UÇAR / İSTANBUL
  16.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ben bu hayatı, doğruluğu, dürüstlüğü, adaleti, adil davranmayı, cesareti, asaleti, sabrı, pes etmemeyi senden öğrendim. Bugün burada bu konuşmayı yapıyorsam, sayendedir. Senin kızın olmaktan gurur duyuyorum. Esir alınmış tüm babalarımızın Babalar Günü’nü kutluyoruz. Canımızsınız...

  BALYOZ, Ergenekon gibi ağır ceza mahkemelerinde yargılanan tutukluların yakınları tarafından kurulan Vardiya Bizde Platformu dün İstanbul ve Ankara’da 38’inci kez “Sessiz Çığlık” eylemi için biraraya geldi. İstanbul Beşiktaş’taki Atatürk Anıtı önündeki eylemde, Burcu Balanlı, tutuklu babası Orgeneral Bilgin Balanlı’ya yazdığı mektubu okudu: “Yarın (bugün) aslında her gün olduğu gibi babalarımıza kahvaltıya hazırlayamayacağımız ve bizim de kahvaltı bile etmek istemeyeceğimiz hüzünlü bir Babalar Günü sabahına uyanacağız. Ama bizler biliyoruz ki yaşananların hepsi bir gün hatırlanmamak üzere hafızalarımızın uzak bir yerini alacak. Ama ben bu hayatı senden öğrendim babacığım. Doğruluğu dürüstlüğü senden öğrendim. Adaleti, adil davranmayı senden öğrendim. Cesareti ve asaleti senden öğrendim. Sabırlı olmayı ve pes etmemeyi de senden öğrendim. Eğer bugün burada bu konuşmayı yapıyorsam bu senin sayendedir. Senin kızın olmaktan gurur duyuyorum. Esir alınmış tüm babalarımızın Babalar Günü’nü kutluyoruz. Canımızsınız. Sizi çok seviyoruz.” Balyoz hükümlüsü Deniz Kurmay Albay Bora Serdar’ın eşi Melek Serdar, siyasi iktidar ve mahkemelerin çığlıklarını duymadıklarını belirterek, “Taksim’de başlayan direnişte, halkımızın ve özellikle gençlerimizin her türlü adaletsizliğe, siyasetin yargıyı etkilemesine, baskıya, kurumlarımızın aşağılanmasına tepkileri de vardır. Bu aşamadan sonra ulusumuz, yargılanmakta olanları değil, yargılayanları yargılayacaktır.”

  GENÇLER UMUT OLDU

  Ankara’da Sakarya Caddesi’nde toplanan Vardiya Bizde Platformu katılımcıları adına açıklama yapan Emekli Tümgeneral Naci Beştepe ise şunları söyledi: “Çığlığımızı Yargıtay’ın duyması için üç aydır basın açıklamaları yapıyoruz. Duydular mı? Duyarlar mı? Bilmiyoruz. Adalete ve Yüce Türk yargısına olan güvenimizi yitirmek istemiyoruz.” Eyleme katılan emekli 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan da, “Taksim’de Yüce Atatürk’ün emanet ettiği gençlik umut oldu, moral oldu. Bu davaların tutukluları, halka ve gençliğe güveniyorlar” dedi.

  TUTSAK ESERLER

  Vardiya Bizde Platformu’nun 10 ildeki üyeleri de dün Ankara’da toplandı. Ankara Halk Tiyatrosu Kültür Merkezi’nde, Balyoz sanıklarının eserlerinden oluşan “Tutsak Eserler Resim Sergisi” açıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı