GeriGündem Kızıltepe olaylarında suçlanan müdüre terfi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızıltepe olaylarında suçlanan müdüre terfi

Emniyet Genel Müdürlüğü “Yüksek Değerlendirme Kurulu” bir üst rütbeye terfi edecek amir ve müdürleri belirledi. 2. sınıf emniyet müdürlerinden terfi sırası gelen 320 kişiden ise kadro yetersizliği nedeniyle ancak 80’i 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfi ettirildi.

Terfi edenler arasında Kızıltepe’de baba Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz’ın öldürülmesi olayı ile gündeme gelen Mardin Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Dönmez de bulunuyor. Böylece, Dönmez’e hem “iade-i itibar” verilmiş, hem de il emniyet müdürlüğüne atanabilme yolu açılmış oldu.

1 kadın polis terfi ettirildi

YDK'da 1. sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi eden 80 kişi arasında kadın olarak sadece Nilgün Koçak yer aldı. 1. sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi eden ve il emniyet müdürlüğü için aday olan yeni müdürler şöyle:

Vasfi Kara, Abdurrahman Takavcı, Adem Demir, Adnan Mutlu, Ahmet Şen, Ahmet Türker, Ali Kelemci, Ali Seydi Kılıç, Aydın Çeker, Cavit Çevik, Ekrem Çelik, Enver Öztaş, Erdal Şefik Çelebi, Erdoğan Ayan, Ergin Devren, Ezel Kaya, Fahrettin Çelebi, Feridun Taşçı, Gürbüz Bahadır, Halil İbrahim Akça, Halil Yılmaz, Halit Yörük, Hasan Kaynar, Hasan Öztürk, Haşim Deniz Karahan, Haydar Arslan, Hilmi Bozok, Hüseyin Ceyhan, İbrahim Demirci, İlhan Atış, İrfan Canik, Kadir Babal, Kadir Eser, Kani Aktuğ, Kemal Dönmez, Kemal Sonunur, M.İhsan Kocadağ, Mahmut Canbolat, Mehmet Aydeniz, Mehmet Karaca, Mehmet Özkan, Mehmet Peker, Mehmet Selvi, Mehmet Şerif Başboğa, Mehmet Kariper, Muharrem Deniz, Muhsin Girgin, Murat Güney, Murat Temizer, Mustafa Çankal, Mustafa Çitak, Mustafa Kaya, Naci Uğur, Nazmi Akkuzu, Necdet Badem, Necip Berber, Nilgün Koçak, Nurullah Bahçe, Ömer Faruk Damar, Ömer Tanju Özen, Ömer Yıldız, Ömer Yılmaz, Ramazan Bilir, Remzi Koçöz, Sabri Durmuşlar, Seyfi Türkay, Sezai Boran, Sezai Kalyoncu, Şaban Başaran, Şakir Bulgas, Şefik Kul, Şerafettin Çankaya, Şinasi Yılgın, Ünal Kurt, Yakup Kızılkaya, Yusuf Çalkavur ve Zeki Türkmen.Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, Genel müdür Yardımcıları Ramazan Er, Necati Altıntaş, Emin Aslan, Feyzullah Arslan, Mehmet Tokgöz, Teftiş Kurulu Başkanı Ali Kolat, Hukuk Müşaviri Osman Karakuş, APK Üyeleri Kamil Tecirlioğlu, Adnan Eser, Polis Akademisi Başkanı Tuncay Yılmaz’dan oluşan “Yüksek Değerlendirme Kurulu-YDK” bir üst rütbeye terfi ettirilecek emniyet mensuplarını belirledi.

BABA-OĞUL AYNI KURUL'DA TERFİ ETTİ

Polis Şura'sında bir ilk yaşandı. Emniyet Müdürü rütbesindeki baba-oğul aynı kurulda bir üst rütbeye terfi ederek emniyet teşkilatı tarihine geçti. Yabancılar Hudut ve İltica Daire Başkan Yardımcısı Kadir Babal'ı 1. sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne, Terörle Mücadele ve Harekat (TEMÜH) Daire Başkanlığı'nda Şube Müdürlüğü yapan oğlu Yüksel Babal'ı da 2. sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi ettirdi.

Polis memuru olarak mesleğe başlayan Kadir Babal, dışarıdan üniversite bitirerek amirliğe terfi etmişti. Aynı kurulda bir üst rütbeye terfi ederek ilke imza atan Emniyet Müdürü baba-oğul, meslekte ise alt-üst hiyerarşinden taviz vermeyen özellikleri ile tanınıyor. Şube Müdürü Yüksel Babal, üst rütbesindeki babası Kadir Babal'a görevde, "Başkanım" diye hitap ediyordu.

ASAYİŞ MÜDÜRLERİ TERFİ ETTİ

Kurulda, İstanbul Emniyeti Asayiş Şube Müdürü Ogün Toprak ile Ankara Emniyeti Asayiş Şube Müdürü Lütfü Sönmez, 2. sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi ettirildi. Toprak ve Sönmez, bundan sonra Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapacak.

Basından sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Yılmaz, Ankara Emniyet Müdür Yardımcıları Sabri Durmuşlar, İrfan Canik, Ergin Devren ile Hasan Kaynar'da 1. sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi edenler arasında yeraldı. YDK, şark hizmetini eksik ya da yapmayan 2. sınıf Emniyet Müdürleri'ni ise bir üst rütbeye terfi ettirmedi. Bu konumdaki müdürler gelecek yıl terfi listesine girebilecek.

ÖNCE AÇIĞA ALINDI, SONRA TERFİ ETTİRİLDİ

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, düzenlenen bir operasyonda baba Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz öldürülmüştü. Bazı kuruluş ve örgütler, baba-oğulun suçsuz yere öldürüldüğünü öne sürmüş ve bu konu Türkiye gündemine oturmuştu. Olayla ilgili olarak suçlanan Mardin Emniyet Müdürü Kemal Dönmez de, soruşturma sırasında bazı polis memurlarıyla birlikte açığa alınmıştı.

Baba Ahmet Kaymaz ile oğlu Uğur Kaymaz’ı suçsuz gösterme çabalarına rağmen, İstanbul Adli Tıp Kurumu, baba-oğulun el swaplarında barut izi buldu. Savcılık, baba-oğulun çatışma sonucu öldürüldüğü yolunda iddianame hazırladı. Daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü terörle Mücadele Dairesi’nde şube müdürü olarak görev yapan Kemal Dönmez, şark hizmeti eksik olduğu için Mardin’e gönderilmişti.

Kızıltepe olayı ile ilgili olarak halen yargılanan Emniyet Müdür Yardımcısı Dönmez hakkında Mülkiye ve Polis Müfettişleri tarafından hazırlanan raporda ise suçsuz bulunmuştu. 1. sınıf emniyet müdürlüğü için terfi bekleyen 320 adaydan 80’i terfi ederken, Kemal Dönmez’in terfi edenler arasında yer alması, “iade-i itibar” olarak değerlendirildi ve gelecekte il emniyet müdürü olma yolu da açılmış oldu. Yetkililer, “Kemal Dönmez hakkında davanın devam etmesi, terfisi için engel değil. Kendisi başarılı bir Emniyet mensubu. Kurulda, değerlendirildi ve terfisi uygun bulundu” dediler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle