GeriGündem Kızıltepe davası başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızıltepe davası başladı

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde baba- oğlun öldürülmesiyle ilgili duruşma başladı.

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde 21 Kasım 2005 tarihinde baba Ahmet Kaymaz (35) ile oğlu Uğur Kaymaz'ın (12) öldürülmesiyle ilgili davanın Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasına Türkiye Barolar Birliği, İstanbul, Ankara, Adana, Diyarbakır Barosu üyelerinden oluşan çok sayıda avukat, DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Feleknaz Uca, izleyici olarak katıldı.

 

Sanık polis memurları, başka yerlere atanması nedeniyle duruşmaya katılmadı. Sanık polis memurları M.K, Y.A, S.A.T. ve S.A. mahkemeye gönderdikleri yazıda, başka kente tayin olduklarını ve ifadelerinin talimatla alınmasını istedi.

  

Sanık Avukatları Sedat Altun ve Veysel Güler, kamu güvenliği açısından davanın başka bir yere nakledilmesini talep etti.

MAHKEME, SANIKLARIN TUTUKLANMASI TALEBİNİ REDDETTİ

Mardin Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, sanık ve müdahil avukatlar dinlendi.

Müdahil Avukat Tahir Elçi, Ahmet Kaymaz ve oğlu Uğur Kaymaz'ın arabaya eşya koymak üzere evden çıktıkları sırada polislerin açtığı ateş sonucu yaşamlarını yitirdiklerini savundu.

Maktullerin silahlı olmadığını ve sanıklara ateş açmadığını savunan Elçi, “Ahmet Kaymaz nakliye işiyle uğraşmaktadır. Olay sabahı işe gitmek üzere hazırlık yapıyordu. Bu sırada ateş açılmıştır. İddianamede sanıklar korunmaktadır. İddianameye katılmıyoruz. Suç vasfının değişebileceği için sanıkların tutuklanmasını ve birden çok kişiyi öldürmek suçundan yargılanmasını talep ediyoruz. TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun hazırladığı raporun da dosyaya konulmasını istiyoruz” dedi.

Sanık avukatları ise Uğur Kaymaz'ın yaşının 12'den büyük olduğunu savunarak, “Müvekkillerimize ateş açmışlardır. Çatışmada, Uğur ve Ahmet Kaymaz yaşamını yitirmiştir. Bu nedenle tutuklanma talebinin reddedilmesini istiyoruz” dediler.

Cumhuriyet Savcısı da sanıkların bulundukları yerden talimatla ifadelerinin alınmasına ve müdahil avukatların tutuklama talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklama talebinin reddine ve TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı raporun da dosyaya konulmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, sanık avukatlarının “kamu güvenliği açısından dosyanın başka bir yere nakli” talepleriyle ilgili olarak da dosyanın Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini kararlaştırdı.

  

KAYMAZ AİLESİ PSİKOLOJİK NEDENLERLE İFADE VERMEDİ

 

Müştekiler, öldürülen Uğur Kaymaz'ın annesi Makbule Kaymaz ve Ahmet Kaymaz'ın annesi Emine Kaymaz, psikolojik olarak hazır olmadıkları için ifade vermek istemediklerini söylediler.

  

ŞAHİT ANLATIYOR

 

Duruşmada dinlenen Kaymaz ailesinin komşusu olan tanık Ahmet Tekin, olayı görmediğini, silah sesleri duyduğunu ve düğün zannettiğini belirterek, şöyle dedi:

  

“Daha sonra silah sesleri devam edince bahçeye çıktım. Silah sesleri kesildi ve polis geldi. Ahmet Kaymaz'ın evini arayacaklarını ve gözlemci olmamı istediler. Kabul ettim. Ev arandı. O sırada savcı geldi. Savcı kim olduğumu sordu. Ben de gözlemci olduğumu söyledim. Savcı ile dışarı çıktık. Cesetler duruyordu. 'Tanıyor musun?' dedi. Ben Uğur'u tanıdım. Diğer cesedin yüzü kanlar içinde olduğu için ışık getirmelerini istedim. Getirdiklerinde onun da Ahmet Kaymaz olduğunu fark ettim.”

  

Duruşma, verilen aradan sonra devam edecek.

  

AKP'Lİ TORUN: BEYANDA BULUNMAMIZ DOĞRU DEĞİL


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu üyelerinden AKP Diyarbakır Milletvekili  Cavit Torun, konunun mahkemelik olması nedeniyle kendilerinin yargılamanın gelişimi hakkında açıklamada bulunmalarının, Anayasal olarak doğru olmadığını söyledi.
  
Torun, Adliye çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Kızıltepe İlçesi'nde Ahmet Kaymaz ve oğlu Uğur Kaymaz'ın öldürülmesi ile ilgili Mardin 2. Nolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmayı izlemek için geldiklerini belirtti.
  
Olayı, başından beri yakından izlediklerini ifade eden Torun, şöyle konuştu:
  
“Konu mahkemelik olduğu için bizim yargılamanın gelişimi hakkında herhangi beyanda bulunmamız Anayasal olarak doğru olmaz. Ancak, burada usullere uygun olarak tartışmalar yapılıyor. Her iki tarafın da avukatları var. Mağdur yakınları da duruşmayı takip ediyor. Sanıkların tayini çıktığı için gelmediklerini gördük; Mahkeme daha sonra bununla ilgili karar verecektir.”
  
Torun, sanıkların görevlerine iadeleri ile ilgili olarak da, “Ben yetkili merci olsam en azından ilk duruşmadan sonra iade ederdim” dedi.

 

GÖSTERİ

 

Duruşma nedeniyle Mardin Adliyesi içinde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Gazetecilerin kamera, fotoğraf makinesi ses kayıt cihazı içeri alınmadı.

 

Bu arada, bir grup, adliye binası yanında bulunan Valilik önünde gösteri düzenledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle