Gündem Haberleri

  Kızılırmak'ta balık katliamı

  Erhan GÖGEM/ KIRIKKALE / DHA
  20.10.2007 - 15:23 | Son Güncelleme:

  Kesikköprü Barajı'nda Ankara'nın içme suyunun karşılanması amacıyla su tutulması, oksijen yetersizliği ve sanayi atıkları Kızılırmak'ta balık katliamına yol açtı.

  Suyu azalan Kızılırmak'ta kirlilik nedeniyle balıklar oksijensiz kaldı. Bu nedenle binlerce Sazan, Kadife, Yayın, Kambur Sazan, Çil Sazan, Tatlı kefal, Turna ve Levrek çeşidi balık ölüleri kıyıya vurdu. Kızılırmak'ın yüzeyi ve kıyıları balık ölümleriyle doldu.

  Özellikle Kırıkkale'ye bağlı Yahşihan İlçesi sınırlarında artan balık ölümleri halkın tepkisine neden oldu. Kıyıya vuran yüzlerce balık ölümleri nedeniyle çevreyi ağır koku kapladı. Bu arada balık ölümlerinin kıyıya vurduğu yer sokak köpekleri ve leyleklerin mekanı olurken, salgın hastalığı tehlikesini de beraberinde getirdi.
  Kızılırmak'taki balık katliamına tepki gösterenler, “Ankara'ya içme suyu verilmesi için barajlarda su tutulmaya başlandı. Bu da nehrin suyunun azalmasına neden oldu. Ayrıca nehre yakın yerde kurulan fabrikalarda atıklarını buraya boşaltıyor. Kirlilik ve oksijen yetersizliği balıkların ölümüne neden oldu. Bu bir katliam. Birilerinin artık buna dur demesi gerek” dedi.

  Kızılırmak kenarında bir kum ocağında bekçilik yapan Ali Gökdere, 20 yıldır ilk kez bu denli balık ölümleriyle karşılaştığını belirterek, “Hayatımda böyle bir katliam görmedi. Nehrin yüzeyi ölü balıklarla dolu. Burada balık ölümleri nedeniyle oluşan kokudan geçilmiyor” dedi. Bu arada Kızılırmak'ta binlerce balığın ölmesi üzerine yetkililer vatandaşları Kızılırmak'ta çıkartılan balıkları yememesi yönünde uyardı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı