GeriGündem Kızılhaç: Ladin'i 'vur' emri insanlık dışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızılhaç: Ladin'i 'vur' emri insanlık dışı

Kızılhaç, Ladin ve yardımcılarının peşindeki Amerikan askerlerine "gördüğün yerde öldür" emri verilmesinin, insanlık dışı bir uygulama olduğunu açıkladı.

Uluslararası Kızılhaç Genel Müdürü Paul Grossrieder, Reuters televizyonuna yaptığı açıklamada, çatışmalarda ele geçirilen esirlerin öldürülmemesi gerektiğini, bunun uluslararası insanlık yasalarının en temel kuralı olduğunu söyledi.

Grossrieder, Kızılhaç'ın, Taliban yanlısı güçlerin önceki gün isyan çıkardığı, Afganistan`ın kuzeyinde bulunan Mezar-ı Şerif kentindeki cezaevinden yaklaşık 100 yaralıyı tahliye ettiğini belirtti.

Grossrieder, Kuzey İttifakı`nın bugün bastırıldığını açıkladığı isyanda ölü sayısı hakkında kesin rakam veremeyeceğini, ancak olaylarda yüzlerce kişinin ölmüş olabileceğini belirtti.

Grossrieder, Kızılhaç'ın Taliban`ın elinde tuttuğu bölgelerden çekilmeye başlamasıyla ele geçirilen çok sayıda esire ulaşılması konusunda Kuzey İttifakı ile temas halinde olduğunu da kaydetti.

İsyandan önce Mezar-ı Şerif`te 150 esiri ziyaret ettiklerini ifadeeden Grossrieder, bu esirlerin durumuyla ilgili açıklama yapmadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle