Gündem Haberleri

  Kızılay'da gazlı ve TOMA’lı müdahale

  Fevzi KIZILKOYUN-Mert Gökhan KOÇ-Ender BAYKUŞ/ ANKARA
  09.06.2013 - 00:27 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı’na destek amaçlı Ankara’da yapılan eylemlerde 5 bin kişi Tunalı’da toplanarak akşam saatlerinde Kızılay’a yürümek istedi. Polisin müdahalesiyle alan savaş meydanına dönerken, göstericiler ara sokaklar kaçıştı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Gezi Parkı eylemlerine destek vermek isteyen bir grup Ankara Kızılay Kennedy Caddesi'nde toplandı, gruba polis müdahalede bulundu.

  Türk bayrakları ve Atatürk posterleri de açan kalabalığa Beşiktaş’ın Çarşı grubu da eşlik etti. Burada trafiği kapatan 5 bin eylemciyi Başbakanlık önünde barikat kuran polis önce uyardı. Ancak uyarıya rağmen dağılmayan eylemcilere polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahalede bulundu. Müdahale ile alan savaş meydanına dönerken, göstericiler ara sokaklara kaçıştı. Bazı eylemcilerin müdahale sırasında yaralandığı görüldü. Polis ile eylemcilerin arasındaki gerginlik gecenin ilerleyen /images/100/0x0/55ea70a3f018fbb8f8800ebesaatlerine kadar devam etti.

  ANKARA'DA GAZLI MÜDAHALE / FOTO-GALERİ

  Tunalı'da coşku

  Kızılay'da polisin müdahalesinin ardından eylemciler Tunalı'da toplandı. Polisin müdahele etmediği eylemciler sloganlar atarak büyük coşku yaşadılar.

  DİĞER İLLERDE GEZİ EYLEMLERİ:

  GAZİANTEP’TE SAYGI DURUŞU
   
  Yeşilsu Parkı’nda, önceki gece toplanan 500 kişi, İnönü Caddesi’ne doğru yürüyerek, hükümet aleyhine sloganlar attı. Grup, İnönü Caddesi’nde olaylarda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.
   
  MERSİN’DE PANKART KRİZİ
   
  500’e yakın kişi, önceki gece Adnan Kültür Parkı’ndaki Barış Meydanı’nda toplandı. Grup, ‘Yıkılacaksın hükümet. İstifa’ pankartı açıp yürüyüşe geçti. Polis, pankartı söktü. Pankartı asan 4 kişi ise gözaltına alındı, kimlik kontrolünün ardından serbest bırakıldı.
   
  ANTALYA’NIN GEZİ’Sİ
   
  Cumhuriyet Meydanı’nda eylemciler, kendi ‘Gezi Parkı’nı oluşturdu. 4 gün önce, 4 çadırla başlayan eylemde, çadır sayısı 50, eylemci sayısı 250 oldu. Eylemciler, önceki akşam ellerinde meşalelerle halay çekip slogan attı.
   
  KAHRAMANMARAŞ’TA OTURMA EYLEMİ
   
  100 kişilik grup, önceki gece Kent Meydanı’nda buluştu. Getirdikleri tencere-tavaları çalan grup, hükümet aleyhine sloganlar atıp, oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.
   
  ESKİŞEHİR’DE SOKAK ÜNİVERSİTESİ
   
  Üniversite Caddesi’nde önceki akşam toplanan yaklaşık 200 kişi ‘Anadolu Üniversitesi Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve Bileşenleri Direnişi Destekliyor’ yazılı pankart açtı. Grup, Espark Alışveriş Merkezi önünde, Taksim Gezi Parkı eylemcilerine destek için kurulan çadıra yürüdü. Öğretim üyeleri adına konuşan Mustafa Özer, “Biz sadece sizlere destek olmaya gelmedik. Ayrıca burada bir sokak üniversitesi kuracağız” dedi.  

  ANKARA'DA GEZİ PARKI PROTESTOLARINDA İLGİNÇ GÖRÜNTÜ

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı