Gündem Haberleri

  Kızılay göstericilerine dava

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Kızılay'daki dün olaylı ''F'' tipi cezaevi protesto gösterisi sırasında gözaltına alınan 58 kişi hakkında, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle dava açıldı.
  Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri, gözaltındaki 58 kişiyi, bugün sabah saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında Ankara Adliye Sarayı'na getirerek adli tabiplikte sağlık kontrolünden geçirdi.

  58 kişi, DGM önündeki otobüslerde bekletildikten sonra gruplar halinde Adliye Kütüphanesi'ne çıkartılarak, 6 Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgulandı. Sorguların tamamlanmasının ardından 58 kişi hakkında, 3005 sayılı Suçüstü Kanunu uyarınca, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle dava açıldı.

  Sanıklar, daha sonra sorgulanmak üzere nöbetçi Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sevkedildi.

  Bu arada, gözaltındakilerin yakınları Kızılay'da toplanarak emniyet kuvvetleri eşliğinde sloganlar atarak Ankara Adliyesi'ne yürüdü. Adliye önünde bekletilen gruptan 10 kişi adliye içerisine alınarak gözaltındaki yakınlarıyla görüştürüldü. Grubun bekleyişi sürüyor.

  Kızılay'daki olaylı gösteriden sonra gözaltına alınan ÖDP Ankara il yöneticileri Mustafa Çelebi ve Ertan Altan ile Çankaya ilçe yöneticileri Metin Uçak ve Umut Kuruç ise sorgularının ardından serbest bırakıldı.

  Savcı Şalk'ın, 4 kişi hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun ''terör örgütüne yardım ve yataklık'' hükmünü içeren 169. maddesi uyarınca dava açacağı öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı