Gündem Haberleri

  Kızılay ekibi vize bekliyor

  Saygı ÖZTÜRK / ANKARA
  10.05.2008 - 00:55 | Son Güncelleme:

  Myanmar felekati için Türk Kızılay'ı 5 kişilik ekibi 600 bin dolarla gönderdi. Endonezya'da bulunan ekibini yola çıkartan Kızılay, insani yardımların yanı sıra Türk Şehitliğini de projelendirip yeniden yapacak.

  Cuntanın derdi oy

  İŞTE KIZILAY'IN YARDIM MELEĞİ

  Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, psikolog, afet müdahaleci, doktor ve saymanın Endonezya'dan, bir mimarın da İstanbul'dan gönderildiğini söyledi. Küçükali, felaket içirn ilk aşamada 600 bin dolar bütçe ayırdıklarını belirtti.

  MYANMAR'DA meydana gelen büyük felakete rağmen, Cunta yönetimi aralarında Türk Kızılay görevlilerinin de bulunduğu hiç bir ülkenin yardım kuruluşuna ülkeye giriş onayı vermediği için, Kızılay ekibi de Endonezya'nın başkenti Cakarta'da Myanmar Büyükelçiliği'nden vize alabilmek için bekliyor. Hemen her felaket bölgesine Kızılay'ın "öncü" ekip olarak gönderdiği Mine Çavuşoğlu, vize alınabilmesi halinde Myanmara'a girecek Erkan Oğultürk ile birlikte ilk Kızılay görevlisi olacak.

  Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, yaptığı açıklamada Myanmar felaketini öğrenir öğrenmez halerekete geçtiklerini, felaket bölgesine, uzun süredir Endonezya ve Srilanka'da görev yapan Kızılay'ın iki görevlisini göndermeye karar verdiklerini söyleadi. Bu ekibin, yanlarına Endonezyalı bir doktor ve bir psikolog da alıp Cakarta'nın Myanmar Büyükelçiliği'ne vize için başvurduklarını belirten Küçükali, "Ancak, bu ülke, aralarında Türk Kızılay'ı da dahil hiç bir ülkenin yardınm kuruluşuna henüz vize vermiş değil. Büyükelçilik önünde meydana gelen gösterilerden sonra da kapılarını tamamen kapattı. Arkadaşlarımız vize alabilmek ve felaket bölgesine gidebilmek için bekmliyor" dedi.

  KIZILAY'IN YARDIM MELEĞİ
  Kızılay'da psikolog olarak görev yapan ve Kızılay'ın felaket bölgesine ilk gönderdiği öncü ekiplerde her zaman bulunan Mine Çavuşoğlu'na, görev yaptığı Endonezya'nın Ace kentinden yine "acil görev" için Myanmar görevi verildi. Endonezya'da yaptırılan Kızılay evlerinin tesliminden sonra, yerel Kızılhaç görevlilerini bundan sonra karşılayacakları felaketlere karşı eğititen Mine Çavuşoğlu, Kızılay'ın "yardım meleği" olarak da anılıyor. Her türlü olumsuz koşullarda görev yapan, felaket bölgelerine ilk ulaşan ve gözüpekliği ve yardımseverliğiyle tanınan Mine Çavuşoğlu, kendisiyle bağlantı kuran Kuzılay yetkililerine, "Bir an önce Myanmar'a gitmek istiyorum. Ancak, vize verilmediği için Cakarta'da beklemek zorunda bırakıldığımız için çok üzgünüm" dedi.

  600 BİN DOLARLA
  Ekipte aynı zamanda sayman olarak görev yapan ve Kızılay'ın felaket bölgesine ilk planda ulaştırılması planlanan 600 sbin doları da yanına alan Mine Çavuşoğlu'na, her felakette birlikte çalıştığı "afet müdahalecisi" Erkan DOğultürk eşlik ediyor. Uzun süredir Açe kentinde bulunan ve halkı felaket halinde ne yapmaları konusunda eğitmeye çalışan Erkan Oğultürk, vize alabilmeleri halinde yanlarında bir psikolog ve bir doktor da bulunacağını söyledi.

  Türk Kızılay'ının öncü ekibi ilk aşamada felaket bölgesinde su, ilaç ve çocuk gıdası alıp bunların felaketzedelere ulaştırılmasını sağlayacak. Ayrıca, Ortadoğu Mezunları Derneği ile yapılan protokol uyarınca, Myanmar'da bulunan Türk şehitliğinin yeniden yaptırılması için de proje Kızılay tarafından proje hazırlattırılacak. Bölgeye gidecek görevliler arasında mimar da bulunacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı