Gündem Haberleri

  Kızıl Meydan’da Mehter Marşı

  Umut ERDEM / ANKARA
  11.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mart ayında Topkapı Sarayı’nda açılan “Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı’nda” sergisinin ikinci ayağı olan ve Moskova Kremlin Sarayı’nda gerçekleşecek, “İstanbul Topkapı Sarayı Osmanlı Sultanlarının Hazineleri” sergisi 26 Mayıs’ta açılacak.

  YAKLAŞIK bir aydır Kremlin Sarayı’nın hazinelerini Topkapı Sarayı’nda sergileyen müze müdürlüğü, Moskova’ya görkemli bir yanıt verme hazırlıkları yapıyor. 26 Mayıs’ta Kremlin Sarayı’nda açılacak sergiye, döneminde Avrupalıların “kelle makası” adını verdiği Kanuni Sultan Süleyman’ın yakut ve inci kaplamalı yatağanı ile Fatih Sultan Mehmet’in kılıcı götürülüyor. Genelkurmay Başkanlığı da Mehter Takımı’yla açılışta konser vererek sürpriz yapacak. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, “Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı’nda” sergisinin karşılığını, 26 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında Kremlin Sarayı’nda düzenleyeceği “İstanbul Topkapı Sarayı: Osmanlı Sultanlarının Hazineleri Sergisi” ile verecek. Topkapı’da sergilenen 100 Rus eserine karşılık, Osmanlı sultanlarının saltanat sembolleri, şahsi eşyası, saray yaşamıyla ilgili 100 eser de Kremlin’e gidecek.

  Barış döneminden

  Böylece dünyanın iki önemli sarayı Topkapı ve Kremlin’e ait koleksiyonlar ilk kez karşılıklı olarak ziyaretçilere açılmış olacak. Sergiyle, Türkiye ile Rusya arasındaki kültürel ilişkilerin geçmişteki niteliği ortaya koyularak, ileriye dönük olarak geliştirilmesi için de adım atılması amaçlanıyor. Kremlin’den getirilen eserler barış dönemi olan 16’ıncı ve 17’inci yüzyılı temsil ediyordu. Topkapı Sarayı’ndan Moskova’ya gidecek eserlerin de yine bu barış döneminden olmasına karar verildi.

  Mısır ganimetleri

  Hürriyet’in edindiği bilgiye göre sergide yer alacak eserler Kanuni’nin yatağanı, Fatih Sultan Mehmet’in kılıcı, Yavuz Sultan Selim’in ve 2’nci Selim’in alemi, I’inci Ahmed’in, 3’üncü ve 4’üncü Murad’ın kaftanları Yavuz Sultan Selim’in Mısır dönüşünde Memluklardan elde ettiği ganimetler olacak. Ayrıca Harem yaşamından, Saray mutfağından ve hamamından eşyalar, hat ve el yazmaları, Kuran’ı Kerim de sergide yer alacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı