Gündem Haberleri

  Kızıl İmam’cı borsacı aranıyor

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BORSA oyunlarıyla 4.5 trilyon lirayı yurtdışına transfer ettiği öne sürülen, 'Kızıl İmam' Serkan Çevik'in bir dönem 'Sağ kolu' olan borsa spekülatörü Ali Ziya Sesel, Galatasaray- Fenerbahçe derbisinde sahaya atılan meşalelerin satın alınması için 2 milyar lira verdiği iddiasıyla aranıyor. Olaylı maçla ilgili soruşturma yapan Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Ali Ziya Sesel'in yakalanması için Asayiş Şube Müdürlüğü'ne yazı yazdı. Savcılık, Galatasaray amigosu, 'Sebahattin' lákaplı Muzaffer Şirin'in de yakalanmasını istedi.

  Şişli Cumhuriyet Savcılığı, 26 Aralık'ta oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde, sahaya atılan meşaleler ile ilgili gözaltına aldığı Galatasaray taraftarı 25 kişiyi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı. Sanıklar verdikleri ifadelerinde meşalelerin parasını, borsacı Ali Ziya Sesel'in verdiğini öne sürmüşlerdi.

  Parayı Ali Ziya Sesel verdi

  Sanıklar, ‘‘Maçtan bir gün önce telefonlaşıp, Ali Sami Yen Stadı'nda buluştuk. Meşale, maytap, sis bombası gibi maddeleri koltukların içine ve altlarına sakladık. Bu maddelerin parasını Ali Ziya Sesel'in verdiğini öğrendik. Sesel, 2 milyar lirayı, Celal Gürcan'a vermiş’’ demişlerdi. Galatasaray fanatiği Orhan Ölçen ise Ali Ziya Sesel'den para aldığını belirterek poliste şöyle ifade verdi:

  ‘‘Maçtan önce, Beykoz'da borsa aracı şirketi olan Ali Ziya Sesel'in yanına gittim. Maçta meşale yakacağımızı, bu iş için para gerektiğini söyledim. Çıkarıp, 2 milyar lira verdi. Aynı gün Ömer Bugay ile Karaköy'e gittik. Akademi Denizcilik adlı şirketten meşaleleri satın aldık. 400 tane meşaleyi maçtan bir gün önce stada soktuk.’’

  Babasının ifadesi alındı

  Savcılık, bu ifadeler üzerine Ali Ziya Sesel'in sorgusunun yapılması için polise yazı yazdı ve Sesel'in bulunmasını istedi. Polis Ali Ziya Sesel'in babası Tulga Sesel'in ifadesine başvurdu. Tulga Sesel, ‘‘Oğlum Galatasaray taraftarı. Maçtan sonra hiçbir haber alamadım. Nerede olduğunu bilmiyorum’’ dedi. l Tolga ATAR

  OLAYLI GEÇMİŞ

  POLİS tarafından aranan Ali Ziya Sesel, borsanın büyük oyuncularından Erciyes Menkul Değerler'in sahibi İlhami Suaydın ile bir dönem İMKB'de belirli hisselerde ortak operasyonlar ile adından söz ettirdi. Borsacılığa 1995 yılında bir aracı kurumda broker olarak başlayıp, kısa sürede iyi paralar kazandı. Bu yüzden brokerlığı bırakarak, kendi portföyünü işletmeye başladı. Borsada oyunlarla yurtdışına 4.5 trilyon lira transfer ettiği öne sürüldü. Suçlamaları, ‘‘Kimseyi çarpmadım. Asıl ben çarpıldım’’ diye reddetti. Ali Ziya Sesel, şantaj çetesi kurduğu iddiasıyla yargılanan Adnan Oktar'ın tarikatından ayrılıp, 'Kızıl İmam' grubunu kuran Serhan Çevik'in bir dönem 'Sağ kolu' oldu. Gruba katıldığı dönemde, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi olan Ali Ziya Sesel'in, zengin genç kızların maddi olanaklarından yararlandıağı iddia edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı