Gündem Haberleri

  Kızdıran deve güreşi için kültür tanıtımı

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanlığı, geleneksel ‘deve güreşini’ dünyaya tanıtmak için kolları sıvadı. Bakanlık Sıvas Kangal Köpeği'nden sonra, deve güreşlerine de İnternet'te sayfa ayırdı. Bakanlığın web sitesinde artık deve güreşi, Kırkpınar yağlı güreşleri, Denizli horozu ve Van kedisinin de birer sayfası var.

  Efes Antik Kenti'ndeki tarihi dokuyu yıprattığı gerekçesiyle bu alanda yapılmasına izin verilmeyen ve kimi zaman hayvanseverlerin boy hedefi olan deve güreşleri, Bakanlığın ‘Yörelerimizden İzler’ başlıklı sayfasında tanıtılıyor.

  ‘www.kultur.gov.tr’ adresindeki İnternet sitesindeki bilgilere göre, geleneksel güreşlerin başlangıç tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, kervancılığın ve göçerliğin yaygın olduğu dönemlerden beri yapılageldiği sanılıyor.

  KÜLTÜR İZLERİ İNTERNET’TE

  Daha çok Aydın'da ağırlıklı olarak görülen deve güreşleri, Ege Bölgesi'nin birçok il, ilçe, kasaba ve köyleri ile Marmara ve Akdeniz Bölgeleri'ndeki bazı illerde yapılıyor. Sitede ayrıca Kırkpınar yağlı güreşleri de dünyaya ‘Türk Milleti, erkeği, kadını ve çocuğuyla güreş sever. Şüphesiz ki, bu sevgi, Türk’ün ruhundaki savaşçılık, kahramanlık duygularından ve sporun bu yönüyle sürmesinden kaynaklanmaktadır' sözleriyle tanıtılıyor. Van kedilerine de yer verilen sayfada, sevimli ve canayakın olan hayvanın bugüne kadar yeterli ilgi gösterilmediğinden neslinin tükenmekte olduğu belirtiliyor. Denizli horozu da ‘Gecelerin karanlığa karşı doğacak güneşin müjdesini haykıran horoz’ diye tanımlanıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı