Gündem Haberleri

Kıyamet hattı

Hürriyet Haber
01.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Terrence Malick'in yirmi yıldır beklenen yeni filmi ‘‘İnce Kırmızı Hat’’ (The Thin Red Line) Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülü aldıktan sonra Avrupa ve ABD ile birlikte bizde de gösterime girdi.

Yirmi yıl sonra sinemaya geri dönen yönetmen Terrence Malick, ‘‘İnce Kırmızı Hat’’ta II. Dünya Savaşı sırasında Japonlar'la çarpışmak üzere Pasifik'teki yemyeşil Guadalcanal adasına çıkan Amerikalı askerlerin hayatından birkaç günü anlatıyor. Ağustos 1942'den Şubat 1943'e, altı ay süren bu çarpışma Amerikalılar'ın zaferiyle sonuçlanmıştı. Ama Malick'in derdi zafer ya da kahramanlığı değil, savaşın cehenneme çevirdiği bir yeryüzü cennetinde askerlerin ruhunda kopan savaşı anlatmak; insanın kendini ve doğayı yok etmek için bulduğu en akılalmaz keşif olan savaşın vahşetini ve saçmalığını duygusallığı da hamaseti de dışlayan alabildiğinde dingin bir dille, ustası olduğu bir görsellikle yansıtmak.

‘‘İnce Kırmızı Hat’’ 1943 doğumlu Amerikalı yönetmen Terrence Malick'in üçüncü filmi. 70'li yılların genç Amerikalı yönetmenler kuşağı -Spielberg, Lucas, Coppola, Scorsese- arasında sayılan Malick'in ilk filmi senaryosunu yazıp yönettiği, ayrıca yapımcılığını da yaptığı (Martin Sheen ve Sissy Spacek'in oynadıkları) ‘‘Badlands’’ (1973), ikincisi ise yine senaryosunu yazıp yönettiği ve Cannes Film Festivali en iyi yönetmen ödülü aldığı (Sam Shepard, Richard Gere ve Brooke Adams'ın oynadıkları) ‘‘Days of Heaven’’ (1978). Sadece bu iki filmle (üstelik seyircisi de çok az olan iki film) sinemada unutulmazlar arasında yer almayı başaran, sonra ortadan yok olan Malick, yirmi yıl sonra James Jones'un romanından uyarladığı ‘‘İnce Kırmızı Hat’’la çarpıcı bir dönüş yaptı. Berlin'de Altın Ayı'ya değer görülen film, yedi dalda da Oscar'a aday gösterildi.

‘‘İnce Kırmızı Hat’’ Sean Penn'den Nick Nolte'ye, Ben Chaplin'den Woody Harrelson'a, George Clooney'den John Cusack'a pek çok ünlü oyuncuyu bir araya getiriyor. Bu ünlü aktörler, yönetmen Terrence Malick olunca, kendilerine önerilen rolleri büyük ya da küçük demeden hiç tereddütsüz kabul etmişler. Örneğin filmde Er Bell'i canlandıran Ben Chaplin, ‘‘Rolü hiç tereddütsüz kabul ettim, çünkü Terrence'in her çektiği film bir klasikti ve böyle bir şans bir oyuncunun yüzüne hayatı boyunca yalnızca bir kez gülerdi,’’demiş. Sean Penn'in de ‘‘Siz filmi çekmeye hazır olduğunuzda beni arayın, bir dolara oynarım’’ dediği söyleniyor.

Biraz da filme kaynaklık eden romanın yazarından bahsedelim: Asker-yazar James Jones (1921-1977), ‘‘From Here to Eternity/İnsanlar Yaşadıkça’’nın yazarı. Sinemaseverlerin hatırlayacağı gibi, bu roman 1953'te Fred Zinnemann tarafından beyazperdeye uyarlanmış; Burt Lancaster, Montgomery Clift, Frank Sinatra, Deborah Kerr ve Ernest Borgnine'lı kadrosuyla ortaya efsanevi bir film çıkmıştı. Jones'un bir diğer romanı da Vincente Minelli tarafından 1958'de ‘‘Some Came Running’’ adıyla çekilmişti (oyuncular: Frank Sinatra, Dean Martin, Shirley MacLaine). James Ivory'nin yeni filmi de Jones'tan uyarlandı: ‘‘A Soldir's Daughter Never Cries/Bir Asker Kızı Asla Ağlamaz’’. Son bir not: ‘‘İnce Kırmızı Hat’’ ilk kez 1964'te Andrew Marton tarafından çekilmiş, başrolünde ise ‘‘2001 Uzay Macerası’’nda oynayan Keir Dullea varmış.

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı