Gündem Haberleri

  Kıyamet gibi

  Hürriyet Haber
  03.12.2001 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Sağanak yağmur ve şiddetli fırtına tüm yurtta etkisini sürdürüyor. Mersin'de sel nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti, Kayseri'de evlerin çatıları uçtu, İzmir'de ağaçlar devrildi.

  İki gündür aralıksız yağan yağmur gece şiddetini artırınca dereler taştı, köprüler yıkıldı, ana yollar çöktü. Yaklaşık bin ev sular altında kaldı. Çok sayıda hayvan telef oldu. Kentin Antalya ve Adana yönünde karayolu ve demiryolu ulaşımı uzun süre yapılamadı. Altyapının iflas ettiği Mersin'de okullar bugün tatil. Kente son 3 günde metrekareye toplam 420 kilogram yağış düştü.

  Barbaros mahallesi Altay Apartmanı`nın zemin katındaki evlerini su basan ve kimliği henüz öğrenilemeyen 7-8 yaşlarındaki bir çocuk hayatını kaybetti. Aynı dairede baygın vaziyette bulunan iki kadın da Devlet Hastanesi`nde tedavi altına alındı.  Mezitli Beldesi`nde daha önce ölü bulunan kişinin kimliği de belirlendi. Boğularak ölen kişinin Kerim Girişken olduğu bildirildi. 

  KONYA OVASI YAĞMURA DOYDU
  Türkiye`nin 'tahıl ambarı' olarak bilinen Konya bölgesi, yağmura doydu. Bölgeye, Kasım ayında, mevsim normallerinin üstünde yağmur düştü.

  Meteoroloji yetkilileri, Kasım ayının son günleri ile Aralık ayının ilk günlerinde gerçekleşen yağış miktarının, bölgede yaşanan kuraklığın sona erdiğinin önemli göstergesi olduğunu belirterek, "Yağışlı hava devam ettiği takdirde, Konya`daki kuraklık tümüyle sona erer. Bu durum, ekili tarım alanları ile baraj ve gölleri olumlu yönde etkiler" dediler.

  Konya İl Tarım Müdürü Sami Vurucu da yaptığı açıklamada, son günlerde etkili olan yağışların hububat ekili alanlarda çimlenmeyi sağladığını, bunun rekolteyi olumlu yönde etkileyeceğini bildirdi.

  Konya bölgesinde kurak bir dönem yaşandığını hatırlatan Vurucu, "Kasım ayında geçen yıla göre yaklaşık iki kat daha fazla yağış düştü. Ancak, önemli olan bu yağışların ilkbaharda da sürmesi. O zamanKonya Ovası`nda bir bayramdan söz edilebilir" dedi.


  Ekipler, baskına uğrayan evlerde su tahliyesi için gece boyunca çalışmalarını sürdürdüler. Telefon görüşmelerinin güçlükle sağlandığı, elektriklerin kesilmesiyle tamamen karanlıkta kalan kentte, bulvar, cadde ve sokaklarda mahsur kalmış çok sayıdaki araç, ulaşımın sağlıklı gerçekleşmesini engelliyor. 

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`in İçel ve çevresinde meydana gelen sellerle ilgili olarak İçel Valisi Akif Tığ`dan bilgi aldığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi`nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, aşırı yağışlar sonucu İçel ve çevresinde meydana gelen sellerin günlük yaşamı olumsuz etkilemesi ve 3 yurttaşın yaşamlarını yitirmesine yol açması nedeniyle, İçel Valisi Akif Tığ`danbilgi aldı.  Açıklamada, şöyle denildi:

  "Cumhurbaşkanı Sezer, yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Tanrı`dan rahmet, ailelerine başsağlığı ve İçelliler`e geçmiş olsun dileklerini iletmiştir."

  YENİ TAŞKINLARDAN ENDİŞE EDİLİYOR

  İçel Valisi Akif Tığ, bölgede yağışın yeniden etkili olmaya başladığını belirterek, "Yağışın uzun süre devam etmesi halinde, yeni taşkınlardan endişe duyuyoruz" dedi.

  Vali Tığ,  yaşanan sel felaketinin ardından çalışmaların tüm hızıyla sürdürüldüğünü belirterek, mahsur kalanların kurtarıldığını, ulaşımdaki aksaklıkların giderilmesine öncelik verdiklerini anlattı.

  Yağışın yeniden etkili olmasıyla, taşkın endişesi duyduklarını ifade eden Vali Tığ, DSİ, Köy Hizmetleri, Karayolları, belediyeler, askeri birlikler ve emniyet birimlerinin tüm imkanlarını seferber ettiğini, sorunların giderilmesi için aralıksız ve koordineli  çalışıldığını kaydetti. 

  TRAKYA'DA 21 KÖY ELEKTRİKSİZ

  Edirne merkez ve 6 ilçede sabah saatlerinde başlayan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Kırklareli`de de kar nedeniyle 21 köye elektrik verilemiyor.

  Edirne merkez, Enez, Keşan, Uzunköprü, İpsala, Havsa ve Meriç ilçelerinde kar yağışının devam ettiği bildirildi. Yağış nedeniyle, Enez-Keşan arasındaki karayolunun kısa süreli olarak araç trafiğine kapandığı bildirildi.

  Enez`de yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle elektriklerin zaman zaman kesildiği, Keşan`da ise kar kalınlığının 10 santimetreyi bulduğu belirtildi.  Edirne Meteoroloji Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, bugün ve yarın Trakya bölgesinde kar yağışı ve zaman zaman karla karışık yağmurbeklenirken, geceleri hava sıcaklığının 2, gündüz 4-5 derece dolaylarında olacağı belirtildi.
     
  Kırklareli merkeze bağlı Dereköy, Çağlayık, Geçitağzı, Karadere veŞükrüpaşa köylerinde tipi şeklinde dünden itibaren devam eden kar yağışı sürüyor.   Kar ve fırtına nedeniyle enerji nakil hatlarında meydana gelen arızalar nedeniyle 5 köye elektrik verilemiyor. Karayolundaki buzlanma nedeniyle de, Dereköy Sınır Kapısı`na ulaşım güçlükle sağlanıyor. Karayolları ekipleri, Kırklareli-Dereköy Sınır Kapısı arasındaki yolunaraç trafiğine açık kalması için tuzlama çalışması yapıyor.

  Bu arada, Demirköy merkez ve bağlı 16 köye de, fırtınanın elektrik direklerini devirmesi nedeniyle saat 03.00`ten itibaren elektrik verilemiyor.

  ŞARKÖY`DE FIRINLAR EKMEK ÜRETEMEDİ
     
  Yoğun kar ve şiddeli fırtına nedeniyle elektrik direklerinin devrilmesi sonucunda gece saat 01.20`den itibaren 6 saat süreyle elektrik enerjisi verilemeyen Şarköy`de, fırınların emek üretimi yapamadıkları bildirildi. Sabah elektriğin yeniden verilmesi üzerine ilçedeki fırınlarda üretime başlanıldığı belirtildi.  Şarköy`de kar yağışı ve fırtına nedeniyle, Yayaağaç, Yörgüç, Uluman, Kocaali ve Yeniköy yollarının ulaşıma kapalı olduğu belirtilirken, taşımalı sistemle eğitim gören öğrencilere de kaymakamlık kararıyla 1 gün tatil verildi.

  Yolların ulaşıma kapalı olması dolayısıyla ilçeden Edirne, İstanbul ve Çanakkale`ye yapılan otobüs seferleri iptal edilirken, küçük taşıtların trafiğe çıkışına izin verilmiyor. Karayolları ekiplerinin yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdüğü bildirildi.

  Saatteki hızı 40 kilometreye kadar çıkan şiddetli fırtına sonucunda, balıkçılar denize açılamazken, tekneler limana sığındılar. Bazı evlerin çatılarındaki tv antenleri de devrildi.

  KAYSERİ`DE FIRTINA HASARA YOL AÇTI

  Kayseri`de saatteki hızı 75 kilometreye ulaşan fırtına, maddi hasara yol açtı. Fırtına nedeniyle bazı apartmanların çatılarından kiremitler uçtu, televizyon antenleri yıkıldı, ağaçlar devrildi, reklam panoları zarar gördü.  Kısa süreli elektrik kesintilerine de yol açan fırtınada, İldem ve Belsin semtlerinde bazı evlerin pencere camları kırıldı.

  ANTALYA YOLUNDA HEYELAN

  Dünden bu yana aralıksız devam eden yağış nedeniyle Antalya-Korkuteli yolunda heyelan meydana geldi. Antalya-Korkuteli karayolunun 28. kilometresinde rampada meydana gelen heyelan nedeniyle, trafik tek şeritten verilmeye başlandı.  Trafik ve karayolları ekipleri, bölgede çalışmalarını sürdürüyor.  Antalya`nın Manavgat İlçesi`ndeki Manavgat Irmağı`nda, yağış nedeniyle su yükselmesi devam ederken, DSİ ekipleri Manavgat Barajı`ndan su boşaltmayı sürdürüyor.   Öte yandan, Burdur-Çeltikçi arasında da kar yağışı yüzünden Çeltikçi Beli`nde zaman zaman ulaşımın aksadığı, ancak yolun trafiğe açık olduğu belirtildi.

  İZMİR'DE AĞAÇLAR DEVRİLDİ

  İzmir`de saatte 90 kilometreye ulaşan rüzgar bir çok ağaç ve elektrik telinin kopmasına yol açtı. İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, fırtınanın saatte 90-100 km hızında olduğunu, salı gününe kadar da fırtınanın zaman zaman devam edeceğini belirttiler. Şiddetli fırtına nedeniyle İzmir`de elektrik tellerinin koptuğu ve çok sayıda ağacın devrildiği kaydedildi.

  BURSA'DA 78 KAZA MEYDANA GELDİ

  Bursa`da, iki gündür etkili olan sağanak yağış nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi, bir okul ile bazı evlerin bodrum katlarını su bastı.  Merkez Osmangazi İlçesi`ne bağlı Küçükbalıklı Mahallesi`ndeki Kırcılar Anadolu Lisesi ile Kemerçeşme Mahallesi`ndeki bazı evlerin bodrum katları su altında kaldı.     Sağanak yağış, kent merkezinde 78 maddi hasarlı trafik kazasının meydana gelmesine de yol açtı.  Emniyet yetkilileri, yolların kaygan olması nedeniyle sürücüleri aşırı hız yapmamaları konusunda uyardılar.

  ULUDAĞ'DA KAR KALINLIĞI 91 CM

  Türkiye`nin kayak ve kış turizmi merkezlerinden Uludağ`da, kar kalınlığının 91 santimetreye ulaştığı bildirildi.  Meteoroloji yetkilileri, sıcaklığın sıfırın altında 3 derece olarak ölçüldüğü Uludağ`da, kar yağışının gelecek hafta sonuna kadar aralıklı olarak süreceğini bildirdiler.
   

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı