Gündem Haberleri

  Kıvrıkoğlu: Yolsuzluğun kökü kazınmalı

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 19:13 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Türkiye’de mutlaka yolsuzluğun kökünün kazınması gerektiğini belirterek, ‘‘Aksi takdirde Türkiye’nin ayakları üzerinde durması mümkün değil’’ dedi.

  Orgeneral Kıvrıkoğlu, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda, Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi’nin (SAREM) açılışı dolayısıyla düzenlenen toplantının ardından verilen kokteylde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ‘‘tehdit sıralamasında’’ bir değişiklik olup olmadığına ilişkin sorusunu Orgeneral Kıvrıkoğlu, ‘‘Şu anda değişiklik yok’’ diye yanıtladı. Aynı gazetecinin, tehdit sıralamasında yolsuzluğun ön sıralarda yer aldığını hatırlatması üzerine Orgeneral Kıvrıkoğlu, ‘‘Yolsuzluğun mutlaka kökünün kazınması lazım. Aksi takdirde Türkiye’nin ayakları üzerinde durması mümkün değil’’ karşılığını verdi.

  Yolsuzlukla mücadeleye de değinen Orgeneral Kıvrıkoğlu, geçmişe göre bu konuda gelişme olduğunu vurguladı. Orgeneral Kıvrıkoğlu, ‘‘Artık toplum da bilinçlenmiştir. Toplumda bunları affetmeyecektir, bu tarz hareketlere göz yumanları... Bu nedenle bu iş sanıyorum her gün daha iyiye gidecek’’ diye konuştu.

  Orgeneral Kıvrıkoğlu, yolsuzluklarla mücadelede yargının süratininde önemli olduğuna dikkati çekerek, ‘‘Tabii, yargının da birtakım sorunları var. Yeterli hakimi yok, yeterle savcısı yok. Adli zabıta gibi bazı birtakım kuruluşlar söyleniyor. Bunlar yapılabilirse, belki daha iyiye gideceği kanısındayım. Yani reformun her yerde yapılması lazım’’ dedi.

  Arjantin’de ekonomik krizin yol açtığı gelişmeleri hatırlatarak, ‘‘TSK olarak sosyal patlama endişeniz var mı?’’ sorusunu yönelten gazeteciye de Orgeneral Kıvrıkoğlu, şu yanıtı verdi:

  ‘‘2002 yılına Türk insanı büyük bir moralle giriyor. Eskiye göre daha iyi. O bakımdan ben böyle birşeyin olacağını zannetmiyorum. Bu moralle sanıyorum, Türkiye daha iyiye gidecek. Nitekim borsa yavaş yavaş yükselmeye başladı. Bir takım kararlar alınıyor. Karar mercileri daha özerk hareket etme imkanı bulacaklar ve etki altında kalmadan daha doğruyu yapacaklar. Bunların hepsinin bileşkesi, neticede Türkiye’yi düzlüğe çıkaracaktır, diye inanıyorum. 2002’de daha iyiye gidecek, bu 1-2 sene daha iyiye giderek gelişecek.’’

  Orgeneral Kıvrıkoğlu, bir gazetecinin, TSK’nın ‘Banka kurtarma operasyonu’’na, özellikle son alınan kararlara karşı olduğunun söylendiğini ifade etmesi üzerine konunun tartışıldığını söyledi.

  Orgeneral Kıvrıkoğlu, şöyle devam etti:

  ‘‘Tabii, Türkiye için yararlı olan neyse onun yapılması gerektiğine inanıyoruz. Tabii biz ekonomist değiliz. Ama Türkiye için ne lazımsa o yapılsın. Ancak, bu işin iyi götürülmesi lazım. Çok iyi ortaya konulması lazım. Yani biz lehinde veya aleyhinde değiliz. Sorularla konuyu derinliğine ortaya koymaya, anlamaya çalışıyoruz.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı