Gündem Haberleri

  'Kitle imha silahları yoktu'

  Guardian
  08.02.2011 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Irak işgalinin mimarlarından ABD eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak'ta kitle imha silahları bulunduğu yönünde yanlış bilgi verdiğini kabul etti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Rumsfeld, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in “Bağdat civarında kitle imha silahları depoladığı alanlar bulunduğu iddiasının” bir hata olduğunu kabul etti. Rumsfeld ve diğer ABD’li yetkililerin, kitle imha silahlarına yönelik iddiaları, Irak savaşının başlamasının en büyük nedeniydi.

    

  Rusmfeld, kitabında yaptığı açıklama için, “Yanlış bir beyanda bulundum” ifadesini kullandı ve kitle imha silahları saklanan ‘şüpheli alanlar’ olmadığını kabul etti.

   

  'KİTLE İMHA SİLAHLARI YOKTU'

  Guardian, ABD’nin eski başkanı George Bush’un kabinesindeki en tartışmalı isimlerden biri olan Rumsfeld’in “Bilinen ve Bilinmeyen” adlı 815 sayfalık otobiyografisinin bir kopyasını elde etti.

   

  Rumsfeld kitabında, işgalin başladığı dönemde kendisinden kitle imha silahları hakkında bir basın açıklamasında bulunmasının istendiğini belirtiyor. Rumsfeld, kendisine yöneltilen ‘şüpheli alanlar’ sorusuna cevap olarak, “Nerede olduklarını biliyoruz. Tikrit ve Bağdat civarlarındalar” diyor. Ancak, bu beyanının hatalı olduğunu kabul ediyor.

   

  Rumsfeld ayrıca, hatalı açıklamaları nedeniyle savaş karşıtlarının fazlasıyla hedefi haline geldiğini, ancak bu hataya fazla düşmediğini belirtiyor.

   

  Ancak, kitle imha silahları hakkında yaptığı açıklamanın ardından Rumsfeld’i etkileyen en büyük pişmanlığı, Irak savaşı hakkında yaptığı açıklama olmuş: “Böyle şeyler olur.” Rusmfeld, bu açıklamayı, işgalin başlamasından kısa bir süre sonra yağmalanan Irak Ulusal Müzesi hakkında yapmıştı.

   

  'KIZGINLIĞI GİDERMEK İSTEDİM'

  Irak’ın güvenliğini sağlamak için bu ülkeye yeterli asker göndermediği için de eleştirilerin hedefi olan Rumsfeld, Bağdat Müzesi için yaptığı açıklamayı, “Kızgınlığı gidermek için birkaç dikkatsizce seçilmiş kelime kullandım” diyerek açıklıyor.

   

  Rumsfeld, “Böyle şeyler olur” demeden önce, söz konusu basın toplantısında ağzından en az bin kelime çıktığını da ekledi. Ayrıca, sadece az miktarda tarihi eserin çalındığını öne sürdüğü yağmalama olayını abarttıkları için basına tepkisini dile getirdi.

   

  Obama yönetimini de çatan Rumsfeld, Irak ve Afganistan savaşlarında çok sayıda sivilin ölümüne neden olan insansız hava araçlarından yapılan roket saldırılarını eleştirdi.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanethttp://www.hurriyet.com.tr/planet/16964833.asp?gid=286

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı