Gündem Haberleri

  Kitaplardan seçmeler

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÖYKÜLERDE İSTANBUL

  <ı>Hazırlayan: Semih Gümüş, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  İSTANBUL , yüzyıllardır edebiyatımıza zengin malzeme sağlamış, sağlamaya devam eden ve edecek olan binbir yüzlü bir koca şehir. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 76. yıldönümü için, İstanbul'u konu eden öykülerden bir seçki hazırladı. Semih Gümüş'ün hazırladığı kitapta İstanbul'u insanları, doğası, semtleri ve nostaljisiyle yansıtan 29 yazarın 45 öyküsü yer alıyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar, Ömer Seyfettin, Sait Faik Abasıyanık, Refik Halid Karay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Nahid Sırrı Örik, Ziya Osman Saba, Orhan Kemal, Haldun Taner, Cihat Burak, Sabahattin Kudret Aksal, Zeyyat Selimoğlu, Oktay Akbal, Bilge Karasu, Demir Özlü, Füruzan, Onat Kutlar, Tezer Özlü, Mustafa Balel, Erendiz Atasü, Feyza Hepçilingirler, Işıl Özgentürk, Hulki Aktunç, Semra Aktunç, Nedim Gürsel, Feride Çiçekoğlu, Roni Margulies, Buket Uzuner, Karin Karakaşlı'dan farklı farklı İstanbul öyküleri okumak, İstanbullular için benzersiz bir keşif olacak.

  KLEOPATRA

  MISIR’DAN ROMA'YA

  SEZAR’DAN ANTONİUS'A

  <ı>Jean-Michel Thibaux

  Çeviren: Sevgi Tamgüç,

  Doğan Kitap

  KİTAP dünyasında geçtiğimiz yıl başlayan Mısır modası devam ediyor. Thibaux'nun sürükleyici anlatımıyla Kleopatra, Ramses'ten sonra bu akımın ikinci yıldızı olma yolunda önemli bir adım atıyor. Thibaux'nun ‘‘Kleopatra’’sı bu yıl çıkan dördüncü Kleopatra kitabı. Daha önce Necla Yazıcıoğlu Yavi'nin ‘‘Kleopatra’’ (Yazıcı Yayınevi), Gerhard Konzelmann'ın ‘‘Güneş Tanrısı Ra'nın Kızı Kleopatra’’ (Yurt Kitap) ve Michel Peyramaure'un ‘‘Kleopatra Nil'in Kraliçesi’’ (İnkılap Kitabevi) adlı kitapları çıkmıştı.

  Thibaux, İran ve Hindistan'ı fethetmeyi hedefleyen, bu çılgın ihtirasına Sezar ve Antonius'u da ortak etmeyi başaran Mısır'ın Kraliçesi'nin sıradışı yaşamını anlatıyor. Kleopatra'nın ihtirası o kadar büyüktür ki, yaşadığı dönemi büyük bir kargaşaya sürükler ve Mısır'ın çökmesine neden olur.

  AŞIKLAR VE ÇİFTLER

  DALİ-GALA

  <ı>Herbert Genzmer

  Çeviren: Atilla Dirim, İletişim

  Yayınları

  İLETİŞİM Yayınları, ünlü şahsiyetler arasında yaşanmış aşk hikáyelerine yer verdiği ‘‘Aşıklar ve Çiftler’’ dizisinden yeni bir kitap yayımladı: Sürrealizmin ünlü temsilcisi ressam Salvador Dali ile Dali'nin Fransız şair Paul Eluard'ın elinden aldığı karısı Gala'nın hikáyesi.

  'Ressam ve İlham Perisi' alt başlığını taşıyan kitap, kendine hayranlığı, benmerkizciliği, müstehcen cinselliği (eşcinselliği), dehası, faşizm ve katoliklikle flörtüyle uçuk kaçık sanatçı Dali ile onun ilham perisi olan, kendine güveni tam, girişken, becerikli, baş döndüren cazibesi ve fettanlığıyla Gala arasındaki ‘‘sıradan ölümlülerinkinden son derece farklı, geleneksel olmayan evlilikleri’’ni tasvir ediyor. Diziden daha önce Marilyn Monroe-Arthur Miller, Ingrid Bergman-Roberto Rosselini, Lauren Bacall-Humphrey Bogart gibi ünlü çiftlerin aşkları yayımlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı