GeriGündem Kitap Twitter’da yayıldı, savcılık inceleme başlattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  169
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kitap Twitter’da yayıldı, savcılık inceleme başlattı

Kitap Twitter’da yayıldı, savcılık inceleme başlattı
refid:17430041 ilişkili resim dosyası

Ergenekon üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’ın basım aşamasında olan ve örgütsel doküman olduğu gerekçesiyle taslaklarına el konulan “İmamın Ordusu” adlı kitabı dün sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yayılmaya başladı. Dün öğle saatlerinden itibaren kitabı 100 bin kişi bilgisayarına indirdi.

298 sayfalık kitap taslağının ilk sayfasında Şık’ın tutuklanırken söylediği, “Dokunan yanar” sözü başlık olarak yer aldı. Bu gelişme üzerine Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali konuyla ilgili inceleme başlattı.

Karar nasıl alınmıştı?

O dönem soruşturmayı yürüten Zekeriya Öz’ün talebi üzerine İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkimi Mehmet Karababa, 23 Mart 2011’de, “basılmadığı için henüz kitap niteliğini kazanmadığı, örgütsel doküman olduğu, örgütün amacına hizmet etmek ve propagandasını yapmaya yönelik hazırlandığı” gerekçesiyle kitabın taslağına el koyma kararı vermişti. Bu kararın ardından Zekeriya Öz, polise verdiği talimatta kitabın kopyalarının teslim edilmesini, etmeyenler hakkında örgüte yardım yataklıktan işlem yapılacağını belirtmişti. Öz’ün talimatı üzerine kitabı basacak olan İthaki Yayınevi’nde ve Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’nun Radikal Gazetesi’ndeki bilgisayarında arama yapılmış, kitabın kopyaları silinmişti. Şık’ın eşi ve avukatlarına da tebligat gönderilerek kitabın kopyalarını teslim etmeleri istenmişti.

“KİTABI İNDİRENLERE ŞU AN SORUŞTURMA YOK”

Savcılık internet üzerinden kitabı indirenler için şu an bir incelemenin söz konusu olmadığını açıkladı.

Kitabın internete düşen bölümünün internet üzerinden hızla yayılması üzerine savcılık dün inceleme başlatmıştı.

Savcılık kitabı internetten indirenler için ise herhangi bir incelemenin başlatılmadığını açıkladı.

KILIÇDAROĞLU: "KİTABI İNDİRMEDİM"

ŞANAR YURDATAPAN KENDİNİ İHBAR ETTİ: AHMET ŞIK'IN KİTABI BENDE DE VAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle