Gündem Haberleri

  Kitap toplama tam gaz sürüyor

  Hürriyet Haber
  25.01.2002 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Kitap toplatmalarda müstehcenlik birinci sırayı korumaya devam ediyor. Son günlerde toplatılan 4 kitaptan 3'ü halkın ar ve haya duygularını rencide ettiği gerekçesiyle müstehcen bulunarak toplatıldı.

  Bunlar ünlü şair ve yazar Enis Batur'un ikinci basımı yapılan Elma adlı romanı; karikatürist, mizah yazarı Metin Üstündüğ'ın Pazar Sevişgenleri adlı karikatür albümü ve Dragan Babic'in Son Sürgün'ü.

  Halil Paşa’nın ısmarladığı cinsel organ tablosunun anlatıldığı roman Elma ve Pazar Sevişgenleri, Sel Yayıncılık tarafından yayımlanırken Son Sürgün, Ayrıntı Yayınları tarafından çıkarılmıştı.

  Sel Yayıncılık adına bir açıklama yapan İrfan Sancı, kitaplarının İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından müstehcen bulunarak toplatılmasını faşizan bir karar olarak değerlendirdiklerini ve bu ilkelliği aşacaklarına inandıklarını belirtti.

  Jonathan C. Randal'ın Avesta Yayınları'ndan çıkan Bunca Bilgiden Sonra Ne Bağışlaması/Kürdistan İzlenimleri ise yayın yoluyla devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine propaganda yapıldığı gerekçesiyle İstanbul 5. Güvenlik Mahkemesi tarafından geçen hafta toplatıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı