Gündem Haberleri

  Kitap hediyeli bilmece

  Hürriyet Haber
  01.08.2006 - 16:21 | Son Güncelleme:

  BİLMECE

  Yolda rastladığım arkadaşım ‘Bu sabah çok kârlı bir iş yaptım’ dedi.

  - Hayırdır?

  - Sabah, evden çıktığımda cebimde belli bir para vardı. Yolda üç ‘ihtiyaç sahibi’ çıktı karşıma. Birinciye, cebimdeki paranın yarısından 1 lira fazlasını çıkarıp uzattım. İkinciye, kalanın yarısından 2 lira fazlasını verdim. Üçüncüye de, kalanın yarısından 3 lira fazlasını…

  - Hâlâ cebinde para var mı? diye sordum.

  - Tabii ki var, dedi, 1 lira param kaldı. Ama bu işten iyi kâr ettim!

  - Anlamadım! Cebindeki parayı dağıttın, kala kala 1 liran kaldı ve sen buna ‘kârlı bir iş’ diyorsun. Bunun kârı nerede Alla’sen?

  Arkadaşım kahkahayı patlattı:

  - Tanrı, insana yaptığı bir iyiliği yüz misliyle geri verirmiş. Yani ben bu işten çoook kâr ettim!

  SORU

  Arkadaşım bu alışverişten kaç para kâr etti?

  Dikkat:

  1- Sorudaki ‘nüansı’ kaçırmayın! Arkadaşım kaç para kâr etti diye soruyorum, tahsil etti diye değil!
  2- Allah insana iyilikleri karşısında para vermez, filan demeyin; arkadaşımın cebindeki paranın yüz katını hesaplayıp, kârını bulun!

  *

  YARIŞMA ŞARTLARI :

  (1) Ödüllü bilmece yarışmamız 3 Ağustos 2006 Perşembe günü, Türkiye saatiyle 16’da biter. (Bu saatten sonra verilen cevaplar geçersizdir ve yayımlanmaz.)
  (2) Bilmeceye herkes cevap verebilir. Ancak hediyenizi SADECE TÜRKİYE’de bir adrese gönderebiliyorum. (Tabii yurtdışından bir okur kazanırsa, Türkiye’deki bir adresine yahut bir eşine, dostuna gönderilmesini isteyebilir.)
  (3) Doğru cevap verenler arasından KURAYLA BELİRLEYECEĞİM BEŞ KİŞİ yukarıda söz konusu hediyeyi kazanır. (Önemli not: Kazananların eline geçecek kitaplar, söz konusu eserin piyasada parayla satılan standard baskısı değil, Hürriyet gazetesi tarafından promosyon olarak okurlarına verilen baskısıdırdır.)
  (4) Cevabınızı bu sayfanın altındaki YORUMLAR bölümüne yazın. Ancak YORUMLAR bölümüne ev/iş adresinizi, telefonunuzu YAZMAYIN. Kazananlardan daha sonra rica edeceğim...
  (5) Cevaplarınızı hemen ekranda göremezseniz merak etmeyin, topluca yayına koyacağım...

  *

  YAZAR VE KİTAP HAKKINDA

  Yılmaz Karakoyunlu - 26 nisan 1936’da İstanbul’da doğan Yılmaz Karakoyunlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra önce banka müfettişi oldu, ardından DPT’de (Devlet Planlama Teşkilatı) çalıştı. İlk romanı "Salkım Hanım'ın Taneleri", sinemaya da uyarlandı.

  Salkım Hanım'ın Taneleri - 2.Dünya Savaşı etkisinde kalmış Türk Ekonomisi'nin ayakta tutulması amacıyla özellikle gayrimüslim tüccarlara yönelik konan Varlık Vergisi'nin kısa bir süre içinde insanların hayatlarını nasıl değiştirebileceği başarılı bir dille anlatılmış.Yakın tarihimizle ilgilenenler için okunması gereken bir kitap olduğunun düşünüyorum.

  *

  HÜRRİYET’E TEŞEKKÜRLERİMLE - HAYDİ BAKALIM, KOLAY GELSİN!..

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı