Gündem Haberleri

  Kitap geliri de Osman Durmuş'un vakfına

  Süleyman DEMİRKAN / ANKARA
  14.12.2001 - 01:48 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un, 10 Ekim 2001'de yayınlattığı genelgeyle Sağlık Meslek Liselerinde okutulacak kitap yarışmasını 57 kitabın kazandığı duyuruldu. Bu kitaplardan 42'sini TÜRKSEV bastırdı ve gelirlerini aldı.

  SAĞLIK Bakanı Osman Durmuş'un bakanlık imkanlarıyla kurup başına geçtiği Türk Sağlık ve Eğitim Vakfı'nın (TÜRKSEV), Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü'ne bağlı Sağlık Meslek Liseleri (SML) ders kitaplarına da el attığı ortaya çıktı. Kitapların yazılması, basılması, dağıtımı ve satılması işlerini üstlenen TÜRKSEV'in buradan da milyarlarca liralık gelir sağladığı öğrenildi. Sağlık Bakanlığı'nın bir bürokratı, bu konudaki işleyişi şöyle anlattı:

  Yaklaşık 1 yıl önce SML'nde okutulacak meslek dersleri kitaplarının belirlenmesi için kitap yazma yarışması açıldı. Yarışma şartnamesine gereği, 16 Nisan 2001'de kitap taslakları teslim edildi.

  TÜRKSEV'E BAĞIŞ

  Yarışmaya 132 kitap katıldı. Şartnameye göre, kitapların tesliminden 1 ay sonra sonuçların yazarlara bildirilecekti. Ancak, 3 ay sonra 18 Temmuz'da yazarlardan ‘kitap inceleme ücreti’ istendi. Kitabını TÜRKSEV'e bağışlayanlardan ise inceleme ücretinin alınmayacağı duyuruldu.

  Ardından, resmi yazıyla kitapların incelenmesi için sayfa başına 4 milyon lirayı TÜRKSEV'in Vakıflar Bankası Kolej Şubesindeki 2047184 nolu hesabına yatırmaları istendi. Bazı yazarlar buna itiraz edince, bir gün sonra bu talepten vazgeçildiği duyuruldu.

  Yarışma resmen sonuçlandırılmadığı halde, bazı yazarların kitaplarının yarışmayı kazandığı 10 Ekim tarihli genelgeyle duyuruldu. Kazandırılan 57 kitaptan 42'sinin TÜRKSEV'e ait olduğu dikkati çekti. TÜRKSEV kitaplarının SML'lere zorlanması rahatsızlık yarattı.

  Aceleyle yazdırılan TÜRKSEV'e ait kitapların bir kısmında çok ciddi hataların ve eksikliklerin bulunduğu uzman eğitimcilerce tespit edildi. Kendi koydukları kitap yazma kurallarına dahi uyulmayan bu kitaplarda, bilimsel-teknik ve Türkçe hataları belirlendi. SML'lerin bağlı olduğu Sağlık Eğitim Genel Müdürü Bülent Ulutaş'ın, TÜRKSEV'in muhasipliğini de yürüttüğü öğrenildi.

  600 MİLYAR SINAV HARCI

  Daha önce ÖSYM'ye yaptırılan SML giriş sınavlarına bu yıl 102 bin aday 6'şar milyon lira sınav harcı ödeyerek katıldı. Bu öğrencilerin harçları da TÜRKSEV'in hesabına yaklaşık 600 milyar lira yatırdılar. Oysa, sınav harçlarının devlet kasasına aktarılması yasal zorunluluk.

  Ayrıca, bir kaç yıl önce YÖK'ün sağlık personelini lise düzeyinden üniversite düzeyine çıkarması ve bu liseleri kapatmasına ve yeniden açılmasına YÖK'üan karşı çıkmasına rağmen Durmuş'un tek imza ile SML'leri yeniden açtığı kaydedildi. SML'lerde yaklaşık 300 okulda 40 bine yakın öğrenci ebe, hemşire ve sağlık memuru adayı eğitim görüyor. İlgili yasaya göre SML'ler açılabilmesi için Maliye ve Milli Eğitim Bakanlıklarının onayının da alınmadığı belirtildi. Kayseri ve Osmaniye'ye yeni Sağlık Eğitim Enstitüleri de açıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı