Gündem Haberleri

  Kitap Fuarı 24'üncü kez

  Hürriyet Haber
  05.10.2005 - 14:51 | Son Güncelleme:

  Tüyap tarafından düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı bu yıl 24'üncükez okurla yazarı ve yayıncıyı buluşturuyor. Fuar 8 Ekim'de Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılıyor. Ana teması "Avrupa'daki Türkiye, Türkiye'deki Avrupa" olarak belirlenen fuarda, bu tema çerçevesinde edebiyattan kültüre geniş bir yelpazede yaklaşık 210 etkinlikte 750 yazar, sanatçı, bilimadamı, gazeteci ve politikacı konuşmacı olarak yer alacak. onur yazarı ise kısa bir süre öne yaşama veda eden Vüs'at O Bener.

  24. İstanbul Kitap Fuarı'nda, çocuklar için 28 etkinlik olacak. Masal okuma, teatral gösteri, oyunlu okuma ve atölye çalışması gibi etkinlikler, sadece çocuklara ait bir alanda, TÜYAP Çocuk Kulübü'nde gerçekleştirilecek.

  DÜNYA  YAYINCILARI BULUŞUYOR

  Fuarda, Almanya, Avusturya, ABD, Ermenistan, Küba, KKTC, Makedonya ve Yunanistan'dan gelen yayınevleri ve yayıncılar birliği temsilcileri de yer alacak.

  Fuar, Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu'nun, Posta Telgraf Teşkilatı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve TÜYAP işbirliğiyle 600 metrekarelik bir alanda açacağı pul koleksiyonu sergisine de ev sahipliği yapacak. Sergide, “Geleneksel”, “Posta Tarihi”, “Posta Atölyeleri”, “Tematik”, “Aero-Filateli”, “Gençlik” ve “Açık Sınıf” başlıkları altında koleksiyonlar sunulacak.

  Türkiye Yazarlar Sendikası da, fuarda “Nazım Hikmet'ten Bugüne El Yazısı Şiirler” sergisini açacak.
    
  “TÜRKİYE'DE ERMENİLER” KARTPOSTAL SERGİSİ
    
  Fuarda, Osman Köker'in “Sireli Yeğpayrıs (Sevgili Kardeşim): 100 Yıl Önce Türkiye'de Ermeniler” isimli kartpostal sergisi de ziyaretçilerle buluşacak.

  Bir Zamanlar Yayıncılık'ın katkılarıyla hazırlanan etkinlikte, Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu'nda yer alan 4 bin kadar kartpostal arasından seçilen ve çoğunluğu 1900-1914 yılları arasında  basılmış 500 kartpostal sergilenecek.
    
  TSUNAMİ FOTOĞRAFLARI SERGİLENECEK
    
  Ziyaretçiler, fotoğrafçı Banu Alagöz ve Mustafa Önder'in, Tayland'ın Kho Phi Phi adasından tsunami felaketi öncesi ve sonrası görüntülerin yer aldığı “Dalga!...Öncesi ve Sonrası” başlıklı fotoğraf sergisini de görme imkanı bulacaklar.

  Fuarda, Atlas Dergisi fotoğraf sanatçılarının 40'a yakın seçme fotoğrafından oluşan “Atlas'ın Gözüyle Dünya” sergisi düzenlenecek.

  Fuardaki ilgi çekici bir başka etkinlik ise aralarında Che Guevera'nın da bulunduğu “Küba'daki Politik Hayat” üzerine 25'e yakın fotoğrafın yer aldığı Küba fotoğrafları sergisi olacak.  
    

  Kitap Fuarı 24üncü kez
  Yazar Vüs'at O. Bener, fuarın onur yazarı olmayı kabul ettikten kısa bir süre sonra hayata gözlerini yumdu.

   "ONUR YAZARI” VÜS'AT O. BENER ANISINA SERGİ

  “24. İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı” olmayı kabul edişinin ardından 31 Mayıs 2005'te vefat eden Vüs'at O. Bener anısına, Yapı Kredi Yayınları ve TÜYAP işbirliğiyle bir sergi açılacak.

  Fuara, bu yıl Almanya'dan Thomas Meyer, Azerbaycan'dan Ali Yıldırımoğlu ve Cengiz Abdullayev, Fransa'dan Kenize Mourad, Plantu, Jean Christophe Rufin, Valeri Tong-Coung ve Grigori Tomski, İspanya'dan Jorge Parrondo, İngiltere'den Moris Farhi, İsveç'ten Asa Lind ve Mikael Niemi, Yunanistan'dan Yiannis Xanthoulis ve Dimitri Petrula ile Zambiya'dan Wilbur Smith katılacak. 
    
  GİRİŞ ÜCRETİ VE ULAŞIM
    
  Giriş ücreti 5 YTL olarak belirlenen fuarda, öğrenciler, öğretim üyeleri ve emeklilerden ise giriş ücreti alınmayacak.

  24. İstanbul Kitap Fuarı, hafta sonu 8, 9, 15 ve 16 Ekim tarihlerinde 10.30-20.00 saatleri arasında, hafta içi olan 10, 11, 12, 13 ve 14 Ekim tarihlerinde de 10.30-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

  Fuar süresince Atatürk Havalimanı, Esenler Otogarı, Taksim Atatürk Kültür Merkezi önü, Beşiktaş iskele önü, Bakırköy Deniz Otobüsleri İskelesi otoparkı ile Marmara (İncirli), İstanbul (Avcılar), Yıldız Teknik (Yıldız), Boğaziçi (Rumeli Hisarüstü), İstanbul Teknik (Maslak) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar (Fındıklı) üniversitelerinden Beylikdüzü TÜYAP'a ücretsiz servisler gerçekleştirilecek.

  Bu arada İETT otobüsleri de, fuar boyunca Kadıköy, Mecidiyeköy ve Bakırköy'den TÜYAP'a biletle yolcu taşıyacak.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı