Gündem Haberleri

  Kışladağ altın madeni 20 Ağustos'ta kapatılacak

  ANKA
  31.07.2007 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Uşak’ta bulunan ve siyanürle altın çıkarıldığı için eleştirilen Kışladağ Altın Madeni’nin 20 Ağustos’ta kapatılacağı bildirildi. Madeni işleten Eldorado Altın Şirketi, madenin en kısa zamanda yeniden açılması için çaba sarfedeceklerini açıkladı.

  Eldorado Altın Şirketi tarafından yapılan açıklamada, Çevre Bakanlığı’nın mahkeme kararı doğrultusunda hazırladığı yazı üzerine madenin 30 gün içinde boşaltılmasının istendiğini kaydedildi. Açıklamada, maden çıkarma sahasının terkedilmesinde uygulanacak yöntemler için Çevre Bakanlığı ve Uşak Valiliği’nden yazılar beklendiği bildirildi.

  Altın madeninin 20 Ağustos’ta kapanmasının planlandığını duyuran şirket, maden içindeki varlıklarının korunması için Türk yetkililerle birlikte çalışacaklarını duyurdu. Eldorado Altın Şirketi yetkilileri, madenin en kısa zamanda tekrar açılması için gereken çabayı göstereceklerini ifade etti.

  Şirket, konuyla ilgili adli tatilin sona ermesinden itibaren iki hafta içinde bir karar beklediklerini kaydetti.

  “MADENİ EN KISA ZAMANDA YENİDEN AÇMAK İSTİYORUZ”

  Eldorado Altın Şirketi Başkanı ve CEO’su Paul Wright, “Madenimizin geçici olarak kapatılması şirketimiz ve Türk paydaşlarımız için büyük bir hayal kırıklığı olsa da mahkemenin uluslararası teamüllere uygun olan şirketimiz lehine karar vereceğini ve madeni tekrar açacağına olan inancımızı sürdürüyoruz” dedi.

  Eldorado Altın Şirketinin Brezilya, Türkiye ve Çin’de faaliyetlerini sürdürdüğü bildirildi.

  Son dönemde bulunan en büyük altın rezervlerinden birine sahip olduğu bildirilen Kışladağ Altın Madeni, 2006 yılında açılışından bu yana, madende siyanür kullandıkları gerekçesiyle çevrecilerin ve bölge köylülerinin tepkisini çekmişti  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı