Gündem Haberleri

  Kısırlık tedavisinde gen transferi çağı

  Hürriyet Haber
  01.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kısırlık tedavisi için donör yumurtası kullanan anneler, artık kendi genlerini taşıyan çocuk doğurabilecek.

  Kısırlık tedavisinde donörden alınan yumurtaları kullanarak hamile kalan kadınlar, artık kendi genlerini taşıyan çocuk doğurabilecek.

  Fransız ve İspanyol bilim adamlarının ortak çalışmalarında, yeni bir metod uyguladıkları ve başkasından alınan yumurtalar ile hamile kalan kadınların, kendi genetik özelliklerini taşıyan çocuklarını doğurarak, şimdiye kadar soru işareti taşıyan önemli bir durumu ortadan kaldırabilecekleri bildirildi.

  Bilim adamları, ince zar birleştirme metodu ile kısır kadının yumurta çekirdeğini alarak, bunu donörden alınan yumurtanın dışındaki yaşayan hücre kısmına (Sitoplazma) transfer ettiler. Kadının yumurta çekirdeğinin, genetik özelliği içeren genlerin büyük bir kısmına sahip olduğunu belirten araştırmacılar, bu yöntemle doğacak çocuğun donörden çok kadının kendi genetik özelliklerini taşıyacağı bildirildi.

  Uygulanan metodunun, genellikle kopyalanan memelilerde kullanıldığına değinen bilim adamları, kimyasal ve mekanik olarak iki uygulamayla hücre çekirdeği naklinin gerçekleştirildiğini, kısır kadınlara uygulanan yeni yöntemde mekanik tekniğin ilk kez başarıyla kullanıldığını açıkladılar.

  Journal Human Production adlı tıp dergisinde yer alan arastırmayla ilgili laboratuvar denemelerinin bittiği, bundan sonra yapılacak yeni araştırmaların ardından tekniğin, embriyonlarının gelişmemesi nedeniyle kısır kalan kadınlarda kullanılabileceği bildirildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı