Gündem Haberleri

  Kısa kısa...

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Esen Işık'ın filmi Solothorn Film Festivali'nde yarışacak

  Esen Işık'ın son filmi Dönüşü Olmayan Yolculuk'un çekimleri tamamlandı. Zürih ve İstanbul'da çekilen film 40 dakikalık bir orta metraj denemesi. Esen Işık geçtiğimiz yıl Babamı Hırsızlar Çaldı isimli 25 dakikalık kayıpların öyküsünü anlattığı filmi ile pek çok ülkenin film festivallerini dolaşmış ve 11 ödül almıştı. Görüntü yönetmenliğini Jutta Trankle'ın yaptığı Dönüşü Olmayan Yolculuk'ta Sevinç Yıldız, Stefan Kollmuss, Füsun Demirel, Walter Küng, Catriona Gungenbühl ve Cemil Yıldırım rol alıyorlar.

  Esen Işık filmi ile ilgili olarak şöyle diyor: ‘‘Yazılmış, arzu edilmemiş tarihler... Parçalanmış, savrulmuş yaşamlar, kaçışlar, yeni başlangıçlar... Zannedersem Türkiye'de bir kuşağın yaşamına bunlar damgasını vurdu. Filmdeki genç Emine de onlardan biri...’’

  Dönüşü Olmayan Yolculuk ocak ayında Solothorn Film Festivali'nde yarışacak.

  'Fazladan Bir Adam'a 'Muzır davası'ndan beraat

  BAŞBAKANLIK Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nun bilirkişi raporuna dayanılarak Şubat ayında İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından toplatılan ve hakkında 'Muzır davası' açılan 'Fazladan Bir Adam' kitabı beraat etti. İletişim Yayınları'nın yayımladığı, Fatih Özgüven tarafından dilimize çevrilen, Amerikalı yazar Jonathan Ames'in 'Fazladan Bir Adam' adlı romanının beraatı, mahkemenin 13 Aralık 2000 günü verdiği 'kitabın edebi bir eser' olduğu yolundaki kararı üzerine gerçekleşti.

  Rus ressamlara ilgi büyüyor

  TANINMIŞ Rus Akademilerinin Rusya'da ve Avrupa ülkelerinde yaşayan ressamlarına ait 45 eserin bulunduğu sergi ilgiyle izlenmeye devam ediyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'de bir çok koleksiyon ve müzede yer alan ressamların İstanbul sergilerinin sanat danışmanlığını Gül Ergi yapıyor.

  Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde yer alan sergi 26 Aralık tarihine kadar 10.30-19.00 saatleri arasında gezilebilir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı