Gündem Haberleri

  Kısa kısa...

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gemici: Sokaktaki çocuğa merhamet etmeyin

  SOSYAL Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici, Diyarbakır'daki 75'inci Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi'nde sokakta çalıştırılan çocuklarla buluştu. Gemici, çocukları sokakların olumsuzluğundan kurtarmak için her türlü seçeneği deneyeceklerini belirterek, İstanbul Valiliği'nin cezai yaptırım içeren genelgesini destekledi. Gemici, ‘‘Sokaktaki çocuğa merhamet göstererek yardımda bulunmak, çocuğu sokağa bağlıyor. İstanbul Valiliği'nin bu konuda aldığı karar çocuklar üzerinde olumlu sonuçlar yaratacak’’ dedi.

  75'inci Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi'nin de sokak çocuklarına yönelik büyük bir çalışma sergilediğini kaydeden Gemici, sokaktaki 277 çocuğun rehabilitasyon merkezine kayıtlı olduğunu söyledi. Bakan, 1000 çocukla ilişki kurulduğunu, 269 çocuğun ailesiyle görüşülerek sokağa itilmelerinin nedenlerinin araştırıldığını belirtti.

  Kaymakama 15 yıl koşulu

  KAYMAKAMLAR, nüfusuna kayıtlı olmasa bile 15 yıldan fazla ikamet ettikleri yerlere atanamayacak. Mülki İdare Amirleri Atama Değerlendirme ve Yerdeğiştirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle 5'inci sınıf ilçelerde görev yapan kaymakamların, 6'ncı sınıf ilçelere atanması için getirilen 5'inci sınıf ilçelerde 2 yıl çalışma koşulu kaldırıldı. Buna göre 5'inci sınıf ilçede hizmet süresini bitiren kaymakam bulunmaması durumunda, 5'inci sınıf ilçede kaymakamlık yapanlar, 6'ncı sınıf ilçelere bir koşula bağlı olmaksızın atanabilecek. Merkez teşkilatı görevine atama koşullarında yapılan değişiklikle de 6'ncı sınıf hizmetini tamamlayan kaymakamların, merkez taşkilatına geçebilmesi için fiilen 6 yıl kaymakamlık ya da vali yardımcılığı yapmış olması gerekecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı