Gündem Haberleri

  Kısa film serüveni başlıyor

  Hürriyet Haber
  03.11.2009 - 14:46 | Son Güncelleme:

  21. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali, 5-11 Kasım arasında yurt içi ve dışından 197 kısa filmi sinemaseverlerle buluşturacak.

  Sinema sanatı kapsamında kısa zamanda çok şey anlatma temeline dayanan ve yönetmenlerinin yeteneklerini en özgün biçimde yansıtmalarına olanak tanıyan kısa filmi desteklemek, ulusal ve uluslararası alanda genç yönetmenlerin seslerini duyurmalarına ortam hazırlamak amacıyla düzenlenen festival, “Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması” ile paralel gerçekleştirilecek.

  Festivalin açılış töreni, 5 Kasım'da Fransız Kültür Merkezi sinema salonunda yapılacak. Törende kısa metraj film çalışmalarından sonra uzun metraja geçen ödüllü yönetmen Tayfun Pirselimoğlu “Kısa Filmin Sinemadaki Yeri ve Önemi” üzerine konuşacak. Açılışta konuklara festival filmlerinden bir seçki de sunulacak.

  Ulusal yarışma ödül ve kapanış töreni de aynı salonda 11 Kasım'da gerçekleştirilecek. Törende, ulusal yarışmada ödül alan yönetmenlere ve bu yılın afişini hazırlayan Alper Demiralp'e başarı plaketleri verilecek.

  /images/100/0x0/55eab876f018fbb8f8926c98Kültür ve Turizm Bakanlığı ana sponsorluğunda gerçekleştirilen gösterimler, Fransız Kültür Merkezi, Alman Kültür Merkezi ve Pera Müzesi sinema salonlarında ücretsiz izlenebilecek.

  Festivale, bu yıl dünyanın birçok festivalinden ödül alan yurt içinden ve dışından başvuran 600 kısa filmden 197'si kabul edildi. Festival programında Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, İspanya, İsviçre, Yeni Zelanda, Avustralya, Hollanda, Macaristan, İngiltere, Portekiz, Danimarka, Belçika, Kanada, Avustralya, Bulgaristan, İran, Brezilya, ABD, Slovenya, Tayvan, Yunanistan, Makedonya, İsveç, Tayland, İsrail, Hindistan ve Ukrayna gibi çeşitli ülkelerden filmler bulunuyor.

  “Kurmaca Filmler”, “Canlandırma Filmler”, “Belgesel Filmler” ve “Deneysel Filmler” adlı 4 kategoride filmlerin gösterileceği festivalde ağırlığı kurmaca filmler oluşturacak.

  Bu yıl, oyuncu Ruhi Sarı “Sinema'da Oyunculuk” konusunda bir atölye çalışması gerçekleştirecek.  

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı